trafik

Çorum İl Müftülüğünde İlk Resmi Nikâh Kıyıldı

ÇORUM 9 Mart 2018 10:33
Videoyu Aç Çorum İl Müftülüğünde İlk Resmi Nikâh Kıyıldı
A
a

Evlendirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte Müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesinin ardından Çorum İl Müftülüğünde ilk resmi nikâh kıyıldı.


Resmi nikah için hazırlıklarını tamamlayan Çorum İl Müftülüğü ilk resmi nikâhını 02 Mart 2018 Cuma günü saat 15:00’de İl Müftülüğü toplantı salonunda kıydı.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan nikâh töreninde konuşan İl Müftüsü Dr. Ahmet Akın genç çiftlere ve ailelerine tavsiyelerde bulunarak;
“Aile, toplumun temeli olmasının yanında, bir ömür huzur, sevgi ve muhabbetinyaşanacağı kutsal bir yuvadır. Rabbimiz, adeta dünyada cennet huzurundan bir nebze hissedelim diye bizlere aile olmayı emretmiştir.
 
Dünya ve ahiret saadeti için bizlere yol gösteren dinimiz İslam; ailede, fedakârlığın,
sorumluluk bilincinin, istişarenin, karşılıklı yardımlaşma, saygı ve anlayışın hâkim kılınmasını; eşlerin birbirine güven duymasını ve bağlılık göstermesini, sevinç, keder, yorgunluk ve sıkıntıların paylaşılmasını, ortaya çıkan birtakım problemler karşısında sabırlı ve anlayışlı davranılmasını istemektedir.
 
Yüce Dinimiz hayatın paylaşılması, huzur ve muhabbetin hayatı kuşatması için evliliği
teşvik etmiş, kadın ve erkeği birbirine eş olarak yaratmıştır. Peygamberimiz (s.a.s) de muhtelif hadislerinde Müslümanları evlenmeye teşvik etmiş, “Ey gençler, sizden evlenmeye güç yetirenler evlensin” (Buhârî,“Nikâh”, 3) buyurmuştur.
 
Toplumun temelini oluşturan aile kurumuna adım atmış bulunmaktasınız. Bu adımsizlere bir takım sorumlulukları da yüklemektedir. Öncelikle karı-koca olarak birbirinize karşı hak ve sorumluluklarınıza riayet etmelisiniz. Birbirinizi incitecek söz ve kaba davranışlardan, yanlışlıklardan kaçınmalısınız.
 
Bize her konuda örnek olan Sevgili Peygamberimizin Hz. Hatice annemiz ile olan evliliğini örnek almalıyız. Onların birbirleri ile olan sevgi, saygı, sadakat, samimiyet, sabır ve muhabbetlerini kendimize rehber edinmeliyiz.
 
Eşler birbirlerinin ana-babalarına karşı da sorumludurlar. Yani hiçbir eş diğerinin ana baba hakkına riayet etmesine engel olmamalıdır. Bu manada evlenen insan evlendiği eşinin de ana-baba hakkını kabul etmiş demektir.
 
Bu itibarla topluma faydalı iyi bir Müslüman olabilmek için iyiliği ve güzelliği emredip
kötülükten alıkoyan ve bu tutumunu davranışlarına yansıtan kimseler olmaya gayret
göstermeliyiz. Bununla birlikte hayatın bütün yönlerinde Allah’ın belirlediği sınırları titizlikle muhafaza eden bireyler olmalıyız.” dedi.
 
Kamileve İsmail Sungur çiftinin nikâhı kıyan İl Müftüsü Dr. Ahmet Akınnikâh sonrasında yapılan duanın ardından evlilik cüzdanını gelin hanıma takdim etti. Müftü Akın, genç çiftlere yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim de hediye ederek bir ömür boyu mutluluklar diledi.

 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat