ÇORUM NE ZAMAN ŞAHA KALKACAK

ÇORUM 13 Şubat 2018 08:12
Videoyu Aç ÇORUM NE ZAMAN ŞAHA KALKACAK
A
a

Bu gün saat 10:00'da Anitta Otelde T.C. Kalkınma Bakanlığı önderliğinde geniş katılımlı Özel İhtisas Komisyonları ve istişare toplantısı başlıyor.Ülkemizin gelecek beş yıl içinde ulaşmak istediği hedefleri ortaya koyacak olan 11. Ulusal Kalkınma Planı (2019-2023) hazırlıkları sürüyor.

Çorum'da 11.Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında, yerel paydaşların, kadınların, gençlerin ve doğrudan vatandaşların kalkınma planı sürecine dahil olması hedeflenmektedir.  Bu kapsamda toplumun tüm kesimlerinin plandan beklentileri ile katkılarını almak ve plana yansıtmak amacıyla bir anket çalışması düzenlenmektedir.
          
Bu anket vasıtasıyla sunacağınız katkılar planın önceliklerinin belirlenmesine ışık tutacaktır. 1-28 Şubat 2018 tarihleri arasında aktif olacak ankete http://kbanket.kalkinma.gov.tr/index.php/471624/lang-tr adresinden ulaşılmaktadır.

           Anket süresi yaklaşık 1-2 dakika olup vermiş olduğunuz cevaplar hiçbir kurum ya da kuruluşla paylaşılmayacaktır.

ÇORUM  NE ZAMAN  HAREKETE GEÇECEK ?

Çorum Hitit Üniversitesi bünyesinde açılması plânlanan Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültemiz yok 
Alaca MYO içinde bir Veterinerlik bölümü açılması çok sevindirici ancak Çorum'umuzun ihtiyacını karşılamaktan çok uzak.Kurulmuş olmak için kurulacak bir fakülte bile bizim ihtiyacımızı ve isteklerimizi karşılayamaz. Çok acil olarak veterinerlik fakültesi Çorum için gereklidir.
Bildiğim kadarıyla yeni planda veterinerlik fakültesi ve deneysel hayvan araştırmaları merkezi güney kampüste yani yeni hastanenin karşısına yapılacak deniliyor. Kısaca şu; Çorum hayvan pazarına 25 ilden hayvan alım satımı için tüccarlar gelmektedir.Çorumda hayvancılığın gelişmesi için yapılacak çalışmaların bilim insanlarınca yapılması için Veteriner Fakültesine acilen ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.Bu çalışmalar tarım ekonomisinide güçlendirecektir.


11.07.1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair 2809 sayılı Kanun ile 78 ve 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında 3837 sayılı Kanunla, Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak Çorum Veteriner Fakültesi adıyla kurulmuştur. Yapılanması henüz tamamlanmadığından eğitim-öğretim verilmemektedir. 

*****************************************************

YOZGAT TARIM VE HAYVANCILIKTA LİDER


Yozgat Tarım ve Hayvancılık İl Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 
        Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ başkanlığında
Tarım ve Hayvancılık İl Değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

 
        Büyük Sinema’da gerçekleştirilen toplantıya Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yanı sıra Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekilleri Yusuf Başer, Ertuğrul Soysal, Abdulkadir Akgül, ilçe kaymakamları, il ve ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. 
 
        Toplantıda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, TMO Yerköy Şube Müdürü Yaşar Demirtaş ve Et Süt Kurumu Yozgat Kombinası Müdür Vekili Akın Varol kurumlarınca Yozgat’a yapılan ve yapımı devam eden yatırımlarla kurumlarının çalışmaları hakkında sunum yaptı.
 
        Yapılan sunumların ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekilleri Yusuf Başer, Ertuğrul Soysal, Abdulkadir Akgül ve sunum yapan kurum müdürleri toplantıya katılan vatandaşların tarım ve hayvancılıkla alakalı görüşlerini aldı.
 
        Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bu gün burada Yozgat’ın tarım ve hayvancılıkta bir fotoğrafını çektiklerini belirterek, “2002 yılından bu yana Türkiye tarım ve hayvancılıkta çok büyük değişiklikler yaşadı. Yaptığımız yatırımlarla, attığımız adımlarla Türkiye bu gün Avrupa’nın tarımsal hasılada birinci ülkesi olmuştur. Bu gün büyük bir ihracat yapan ülke durumundayız. Kırsal kalkınma konusunda bu güne kadar baktığımızda çok büyük miktarlar aktardık. Arazi toplulaştırmasında önemli çalışmalar yapıyoruz. Hükümetimiz toplulaştırmaya büyük önem veriyor. İnşallah Yozgat’ta önümüzdeki yıllarda tarım arazilerini toplulaştıracağız. Buralarda yaşayanların hem kendi geçimlerini sağladığı hem de refahlarının arttığı mekanlar haline getireceğiz. Tarım alanlarının bölünmesini önleyen önemli adımlar attık. Bundan sonra tarım alanlarını bölemeyecekler” dedi.
 
        YOZGAT’IN DÖRT BİR YANIYLA İLGİLENİYORUZ
 
        Ziraat Fakültesi’nin faaliyete geçtiğini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Yerköy’de de uygulama alanlarımız var. İnşallah bundan sonra Yozgat’ta tarım alanında da Ziraat Fakültesi çiftçimizle bütünleşerek hem daha iyi tarımsal üretim yapmak hem de iyi bir verim elde etmek açısından Yozgat’a fayda sağlayacaktır. Veteriner Fakültesini de Yozgat’a kurduk. Sorgun’da inşallah bu sene öğrenci almaya başlayacaktır. Yozgat hayvancılıkta gerekli olan hem ziraat fakültesi hem veteriner fakültesi hem bunun uygulama merkezi ve hastanesine sahip olacak. Bir yandan tarım il müdürlüğü bir yandan fakültelerimizle beraber Yozgat’ın dört bir tarafı ile daha iyi ilgilenme imkan ve fırsatı bulacağız” diye konuştu.
 
        KOP ÇOK CİDDİ DESTEKLER VERİYOR
 
        Yozgat’ın KOP’un da kapsama alanında yer aldığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “KOP çok ciddi destekler veriyor. 40 ilimize en az 500 baş kapasiteli damızlık gebe düve üretim merkezi kuruyor ve buna yüzde 50 hibe desteği veriyoruz. Bu illerden bir tanesi de Yozgat. Yine damızlık koç teke üretim merkezleri için hibe verdiğimiz illerden bir tanesi Yozgat. Bunlardan yararlanmak için Yozgat olarak üzerimize düşenleri yapmamız gerekiyor ve bu tesisleri Yozgat’a kazandırmamız lazım” ifadelerini kullandı.
 
        SÜT ÜNİTESİ HAYIRLI OLSUN
 
        Et ve Süt Kurumunu’nu özelleştirme statüsünden çıkardıklarını aktaran Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “2011 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Türkiye’de ilk defa bir tesis Et ve Süt Kurumu bünyesine kabul edildi. Devlet her yerde özelleştirme yaparken Yozgat’a Cumhurbaşkanımızın talimatıyla et kombinası geldi ve bu müessese Yozgat’a kazandırıldı. Uzun zamandır süt ünitesi faaliyete geçsin diye uğraş veriyoruz. Ahmet Eşref Fakıbaba bakanımıza, Başbakanımız Binali Yıldırım Bey’e ve bu işin talimatını doğrudan veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye süt kurumunu Yozgat’a hediye ettikleri için buradan şahsım, vekil arkadaşlarım ve Yozgatlılar adına bir kez daha teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyorum. İnşallah süt kurumu faaliyete geçtiğinde Yozgat hayvancılık bakımından önemli bir üs haline gelmiş olacak. Bu meseleye sahip çıkmalarını da hemşehrilerimden önemle rica ediyorum” şeklinde konuştu.
 
        ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGESİNİ FAALİYETE GEÇİRİYORUZ
 
        Sorgun’da şimdi yeni bir çalışma başlattıklarını belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Cumhurbaşkanımız Yozgat il kongresine geldiğinde müjdesini verdi. Organize Hayvancılık Bölgesini faaliyete geçiriyoruz. Yeri tespit edildi ve çalışmalar başladı. Bundan sonra bunu neticelendirmek hepimizin vazifesidir. Bir yandan Et ve Süt Kurumu, öte yandan damızlık üretim çiftliği, öte yandan ziraat ve veteriner fakülteleri, öte yandan OSB ve onunla ilgili hayvan hastanesi Yozgat’ı hayvancılık bakımından bütün alt yapısını güçlü bir şekilde tesis ettiğimizin göstergesidir. Bunlar son derece önemli, Yozgat bakımından büyük değişimlerdir” dedi.
 
        KABALI TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU
 
        Kabalı projesini çok iyi hatırladığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Kaymakamımızı da iyi hatırlıyorum. Çok farklı bir kaymakam ve şimdi TİGEM Genel Müdürü oldu. Kaymakamımız muhtarımızla birlikte köylüyü bu projeye ikna ettiler. O proje şimdi Türkiye’nin en iyi örnek projelerinden biri oldu. Şimdi Bayındırhüyük’te, Karanlıkdere’de ve Yozgat’ın diğer yerlerinde olduğu gibi Türkiye’nin bütün illerinde de bakanlığımızın tavsiye ettiği ve uygulamaya geçireceği bir proje oldu. Diğer ilçelerimizde ki benzer projelerle Yozgat çok farklı bir noktaya gelecektir” diye konuştu.
 
        Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın konuşmasının ardından toplantı sona erdi.
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat