Çorum Tarımda Öncü İL Olmalı

ÇORUM 6 Eylül 2018 11:12
Videoyu Aç Çorum Tarımda Öncü İL Olmalı
A
a

Çorum tarımını geliştirmek ve üreticilerin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde, Milletvekili Ak Parti MYK üyesi Ahmet Sami CEYLAN,başkanlığında toplandı...


Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan SARI, Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet SAYAN, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz KAYA, Çorum Ticaret Borsası Başkanı Naki KUBATOĞLU, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Koordinatörü Özgür Özden YALÇIN ve 13 İlçe Ziraat Odası başkanlarının katılımıyla toplantı düzenlendi.

Geçtiğimiz günlerde Valiliğimiz de yapılan toplantıda görüşülen konular tekrar masaya yatırılarak Sertifikalı tohum kullanımının ve üretiminin yaygınlaştırılması, hayvansal atıkların tarım arazilerinde değerlendirilmesi gibi konular hakkında yapılacak çalışmalar kararlaştırıldı.

Toplantıda Danelik ve Silajlık Mısır konusunda ilimizin geç kaldığını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan SARI sunum yaparak ilimizdeki Mısır üretiminin durumunu ve alternatif olarak mısır ekiminin yaygınlaştırılması için Ziraat odalarının aktif rol oynaması gerektiğini belirtti.

Ziraat Odaları ve üretici birlikleri adına Orta Karadeniz Kalkınma Ajansına; Sertifikalı Tohum Üretiminin arttırılması ve İlçelerimiz için önemli olan tarımsal ve hayvansal ürünlerin işlenmesi ve depolanmasına yönelik Ziraat Odaları, üretici birlikleri ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün işbirliğinde projeler hazırlanmasına karar verildi. Hayvansal atıkların tarım arazilerinde kullanımına yönelik olarak proje hazırlıklarının tamamlanıp İl özel İdaresine gönderildiği belirtildi.

MYK üyesi Çorum Milletvekili CEYLAN artık ilimizde büyük projeler hazırlayarak tüm kesimleri etkileyecek ilerlemeler yapmamız gerektiğini belirtti. Ayrıca Çiftçi örgütlerini desteklediklerini ve desteklerinin artacağına değinerek, tarımsal anlamda oda ve birliklerin Çorum tarımında önemli bir yeri olduğunu, oda ve birlik başkanlarının da taşın altına elini koyarak gece gündüz demeden çalışmaları gerektiğini söyledi.

CEYLAN hedefimizin ürün çeşitliliği ile birim alandan daha fazla ürün alınması ve kalitenin artması gerektiğini kaydetti. Artık eski usul ile yapılan tarımın yerine çiftçimizin modern yöntemlerle birlikte ihracata yönelik ürün üretebilir duruma gelmesi gerektiğini belirtti. Bunun içinde çiftçilerimize ulaşarak onlara tarımdaki yenilikleri anlatmak için, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü önderliğinde oda ve birliklerinde bu konuda çalışarak tarım sektöründeki yediden yetmişe herkesin eğitilmesi gerektiğini söyledi. Çorum Tarımının ülke genelinde söz sahibi olabilmesi için kendi üzerine düşen konularda da her zaman çalışmaya hazır olduğunun sözünü verdi.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat