trafik

ÇORUM'UN BÜTÜN ŞEHİR HAYALİ RAFA KALKTI

ÇORUM 26 Şubat 2018 13:01
Videoyu Aç ÇORUM'UN BÜTÜN ŞEHİR HAYALİ RAFA KALKTI
A
a

Sondakika: Çorum'un da yer aldığı 51 ilde uygulanacak Bütünşehirler tasarısının şimdilik rafa kaldırıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahalesi ve “Bütünşehir Yasası, 2019 seçimlerini kapsayacak şekilde çıkmasın. Bu yasa 2019 seçimleri sonrasını kapsayacak şekilde yasalaşsın, şimdilik bekletelim” görüşü ile rafa kaldırıldı...


Büyükşehir kapsamına alınan iller dışındaki 51 ilin bütün şehir yasası ile benzer bir kapsama alınması için çıkarılması beklenen yasa rafa kaldırılmış gibi.

CNN Türk’te yer alan habere göre; Şehirlerin idari yapılarıyla birlikte seçim bölgelerini de değiştirecek olan “bütünşehir” düzenlemesinden vazgeçildiği belirtildi. Habere göre; Bütünşehir yasası rafa kalktı!... Son zamanlarda kamuoyunu sık sık meşgul eden “Bütünşehir” tartışmaları dün gelen bir haber ile rafa kaldırıldı.

Edinilen bilgilere göre hazırlanan yasa tasarısı 2018 Mart ayına kadar yasalaşacak, böylelikle 2019 seçimlerinde 51 ille birlikte Burdur’da Bütünşehir Yasası kapsamında seçime girecekti.

Bütünşehir yasası gereği Burdur Belediye Başkanlığı seçimlerinde İl genelindeki seçmenlerin oyları belirleyici olacaktı. Yasa gereği belde belediyeleri de kapatılacaktı. Köy muhtarlıkları kaldırılacak, merkeze bağlı köyler şehrin mahallesi haline getirilecekti.

Ancak edinilen bilgiye göre, 2018 Mart ayına kadar meclisten geçirilmesi gereken yasa taslağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahalesi ve “Bütünşehir Yasası, 2019 seçimlerini kapsayacak şekilde çıkmasın. Bu yasa 2019 seçimleri sonrasını kapsayacak şekilde yasalaşsın, şimdilik bekletelim” görüşü ile rafa kaldırıldı.

2019 seçimlerinin Bütünşehir yasası çıkmadan yapılması halinde önceki yerel seçim dengelerinin korunması söz konusu olabilecek.
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat