Çorum ve Yozgat için İşbirliği Güç birliği şart

ÇORUM 2 Şubat 2019 13:01
Videoyu Aç Çorum ve Yozgat için İşbirliği Güç birliği şart
A
a

Çorum Haber E.Şimşek/ Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, çeşitli ziyaretler ve toplantılar yapmak üzere bugün Çorum’a geldi. Çorum programı kapsamında Oktay ilk olarak Anitta Otel’de düzenlenen Çorum-Yozgat İlleri Tedarik Zinciri Buluşması toplantısına katıldı...


Çorum ve Yozgat işadamlarının katılımı ile düzenlenen toplantı da Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, Yozgat TSO BaşkanıSinan Çelik, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Yozgat Valisi Kadir Çakır’ın konuşmalarının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “İki komşu il Çorum ve Yozgat’ın hemşehrisi olarak, Türkiye’nin ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla iş insanlarını bir araya getiren bu güzel buluşmada sizlerle birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. İllerimizin dayanışmasını ve işbirliğini artıracak bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Geleceğin Türkiye’sinde yerini almak için iş birliğine destek veren ve bu toplantıya iştirak eden iş insanlarımıza, sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Çorum ve Yozgat’ın, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış asırlık iki çınar olduğunu vurgulayan Oktay, “Anadolu cömert doğasının parçası bu iki güzel şehrimiz verimli toprakları ve şifalı su kaynaklarıyla yüzyıllardır kültürün ve ticaretin merkezi olmuştur. Bu güzel şehirlerimiz dün olduğu gibi bugün de Anadolu’nun gözbebeğidir.

Özellikle son 17 yılda yapılan yatırımlarla iki ilimiz de her geçen gün daha gelişen, kalkınan ve daha yaşanabilir hale gelen, güçlü bir şehir olma yolunda ilerlemektedir. Bu buluşma vesilesiyle iş insanlarımızın sağlayacağı güç birliği de hem kendilerinin büyümesine hem de şehirlerinin ve bölgenin ilerlemesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Konuşmasının devamında Çorumlu ve Yozgatlı işadamlarından övgü ile bahseden Oktay, “Sizler memleketimizin kalkınmasına ivme kazandırmak için dertlenmiş, bu bilinçle bir araya gelmiş duyarlı iş insanlarımızsınız.

Bu buluşmada sizlerden en temel beklenti, firmalarınız ve çalışmalarınız hakkında karşılıklı bilgi aktarımı sağlayarak aranızdaki muhtemel işbirlikleri açısından yeni ufuklar açmanız, henüz realize olmamış potansiyelleri harekete geçirmenizdir. Oluşan bu platformda ürün ve üretimlerinizin fırsatlarını ortaya koyarak her türlü iş birliği imkânını istişare etmelisiniz.

Bu işbirliği ile komşu iller arasındaki birlik ve beraberliğe de güzel bir örnek oluşturacaksınız.
Türkiye, kalkınmasını ve büyümesini özel sektörün dinamizmi üzerine inşa etmiş bir ülkedir.
Geçtiğimiz 17 yılda bürokrasiyi azaltacak ve girişimcilerimizin önünü açacak birçok adım atılmıştır.

Bugüne kadar, yabancı-yerli ayrımı yapmadan, ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak isteyen tüm firmalarımıza her türlü destek verilmiştir.
Ülkemizin kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirerek, Türkiye’yi gelişmiş ülkeler ligine taşıyacak sistemin altyapısını oluşturduk.
Geçtiğimiz 17 yılda, ekonomimizin rekabetçi yapısını geliştirebilmek ve iş yapma ortamını daha da iyileştirebilmek için yatırım, üretim, ihracat, istihdam ve finansman üzerindeki vergi yüklerini zaman içerisinde önemli ölçüde azalttık.

Tesis edilen istikrar ve güven ortamı sayesinde 2002’den 2017 yılına kadar ekonomimiz her yıl ortalama yüzde 5,8 oranında büyüme kaydetmiştir.
Geçtiğimiz yıl da, yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen, yine ciddi bir büyüme rakamına ulaştık.
Geçtiğimiz yıl kurulan şirket sayısının yüzde 17 artarak 85 bin 279’a çıkması, buna karşılık kapanan şirket sayısının yüzde 7 azalarak 12 bin 564’e gerilemesi önemli bir veridir.

Bildiğiniz gibi ihracatımız da geçtiğimiz yıl rekor kırdı ve 168 milyar doların üzerine çıktı.
Ülkemizin arzu edilen ihracat hedeflerine her bir ilimizin yapabileceğinin en iyisini yaparak katkı vermesi gerekmektedir” diye konuştu.
Çorum-Yozgat İlleri Tedarik Zinciri Buluşması toplantısının dayanışmayı, yardımlaşmayı ve birlikteliği artırmaya da vesile olacağına inandığını kaydeden Oktay, “Her bir ilimizin bölgesi ile birlikte kalkınıyor olması, ekonomimize sahip çıkma irademizin başlı başına bir işaretidir. Daha çok yatırımla, daha çok üreterek, daha çok ihraç ederek, daha çok istihdam oluşturarak, daha çok proje geliştirerek, daha çok büyüyerek ülkemizi en gelişmiş ülkeler ligine birlikte taşıyacağız. Zamanınızı ve enerjinizi başarı hikâyeleri yazacak isabetli girişimlere harcamanız sizlerden en temel beklentimizdir.
Bunu izleyen süreçte atacağınız yeni adımlar ve kaydedeceğiniz ilerlemelerde her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim.
Bu çalışmalar sonucunda inanıyorum ki örnek başarı öyküleriniz olacak. Bu toplantının, iki komşu ilimiz Çorum ve Yozgat arasında dayanışmayı, yardımlaşmayı ve birlikteliği artırmaya da vesile olacağına inanıyorum.

Bugün siz hemşehrilerimizle gönüllerimizi buluşturan tüm kuruluşlarımıza teşekkür ediyor, hepinize başarılar diliyorum.
Programdan sonra da Çorumlu kardeşlerimizle, esnaflarımızla, sivil toplum temsilcilerimizle ve iş adamlarıyla bir araya geleceğiz.
Çorum’un taleplerini dinleyecek sizlerle olacağız. Allah’a emanet olun diyor sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum” şeklinde konuştu.

81 İLİMİZİN ŞAHA KALKMASINI ARZU EDİYORUZ

81 ilin tamamının ilerlemesini, gelişmesini, ekonomik olarak şaha kalkmasını arzu ettiklerini kaydeden Oktay, “Bölgeler arası ekonomik dengesizliklerin ve bölgede iller arası gelişmişlik farklılıklarının, yerelden kalkınmayı güçlendirerek azaltılması, öncelikli stratejik hedeflerimiz arasındadır. Üreterek ve ihraç ederek gelişen Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için her bir ilimizin üzerine düşen katkıyı vermesi gerekmektedir. Gelişmiş veya görece daha fazla gelişmiş illerimizin ise bölgesel kalkınmayı gerçekleştirmek için kazan kazan anlayışıyla bu hamleye öncülük etmesi önem arz etmektedir.
Özellikle görece daha az gelişmiş illerimizin üretim odaklı yerelden kalkınma anlayışına sahip olması önemlidir.
Bir ülkede büyük ırmakların bulunması, tüm topraklarını sulamaya yetmez” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konuşmasına şöyle devam etti;
“Her ilin, her ilçenin kılcallarına ulaşan, hayat veren pınarlara, derelere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Oktay, “Kendini ve kaynaklarını tanıyan, ülkenin ve dış pazarların ihtiyacını bilen, çevresi ve ülkenin dört bir yanındaki iş insanlarıyla bağlantılı, sürekli gelişen sanayicilerimiz hem şehirlerinin hem de bölgelerinin kalkınmasında söz sahibidirler.

İllerimizin kendi iç dinamizmleri ile ülkemizin yerelden kalkınma hamlesini güçlendireceklerine inanıyorum.
çerçevede yerel katma değer artacak, yerel istihdam güçlenecek, işsizlik azalacak ve toplumsal refahın dağılımı daha dengeli hale gelecektir. Yerelde komşu illerin iş birliği sonucu birbirlerinin “karşılaştırmalı avantajlarından” yararlanma fırsatı doğacaktır. şekilde daha fazla üretim yapacak, daha fazla istihdam oluşturacak, oluşturulan katma değer daha hızlı artacak ve refah birlikte daha hızlı yükselecektir.

Bu da göreli olarak daha az gelişmiş illerimizde zihinsel dönüşümü kaçınılmaz hale getiriyor. Bu aynı zamanda bir fırsattır da. Çünkü bu illerimizde katma değer yaratma potansiyeli daha yüksektir. Bu zihinsel dönüşüm ilin kendi kalkınmasını, kendisinin tetiklemesi ve bunu yapabilmek için gerekli donanıma sahip olacak şekilde kendisini sürekli geliştirmesi anlamına geliyor. Ulaştığı başarılarla yetinmeyen, devamlı üreten ve gelişen bir anlayışı tüm illerimizde yaygınlaştırabilirsek birbirini devamlı yukarı taşıyan bir ticaret ağı oluşturabiliriz.

Bugün, Orta Anadolu’da bölgesel kalkınmaya destek olmak amacıyla gerçekleşen bu buluşmada, sizlerin arasında oluşacak sinerjinin ilk adımlarına şahitlik edeceğiz.Bir şehrin topyekûn kalkınması için kendi zenginliklerini ve kaynaklarını kullanması elbette önemlidir.
Kendi imkânlarının farkına varmayanlar, sınırlarının ötesine geçemezler.

Ancak, günümüzde hiçbir il, hiçbir bölge, hatta hiçbir ülke sadece kendi kaynaklarıyla hedefine ulaşamaz.
Küresel ekonomide “sadece kendi yağıyla kavrulma dönemi” bitmiştir.
Bugün hepimizin elinde olan telefon, tablet, bilgisayar gibi artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş eşyalara baktığımızda bunu çok net bir şekilde görebiliriz.
Bu ürünlerin çoğu zaman dizaynı bir ülkede yapılıyor; kamerası, çipi, bataryası bir başka ülkede üretiliyor.
Kimi zaman tüm bu parçalar, işçilik maliyetlerinin daha uygun olduğu bir başka ülkede birleştiriliyor.

Sizler iş insanları olarak bu süreci, dünya ekonomisinin geldiği yeri ve nereye doğru gittiğini zaten çok iyi biliyorsunuz.
Biz de şayet başarılı olmak istiyorsak, 2023 hedeflerimize ve 2053-2071 vizyonumuza ulaşmak istiyorsak, benzer adımları ülkemiz içinde atmamız gerekiyor.
Şehirlerimiz ve iş insanlarımız arasında dayanışmayı güçlendirmeden, ülkemizin hedeflerine ulaşması da mümkün değildir.
Rekabeti kendi aramızda değil, başka ülkelerle, başka firmalarla yapmak durumundayız.

İllerimiz arasındaki güç birliğini perçinleyecek bu buluşmayla atılan ilk adımın, tedarik zinciri buluşması olarak ifade edilmesi de ayrıca anlamlıdır.
Bugün burada, ilgili sanayi ve ticaret odalarımız başta olmak üzere tüm ilgililerin yoğun bir çalışma yürüttüğünü, bölgesel kalkınmanın temelini oluşturacak sektörlerin ve birbirini tamamlayıcı firmaların bir araya getirildiğini görmekten, bu bölgenin evladı olarak mutluluk duydum.
Bu işbirliğini önemsiyoruz çünkü öncelikli hedefimiz illerimizin daha da büyümesi, gelişmesidir.
Bunun için her iki ilin başta Valilikleri olmak üzere yerel yönetimler, ticaret ve sanayi odaları, kalkınma ajansları, esnaf ve sanatkârlar odalarına ve ilgili kurumlara büyük iş düşüyor.

Bugüne kadar yaptıkları tüm çalışmaları takdir ediyor, inşallah bundan sonra da çalışmaların güçlenerek sürdürülmesini temenni ediyorum.”

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat