Çorum Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı

ÇORUM 25 Eylül 2018 11:15
Videoyu Aç Çorum Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı
A
a

Kurulumuzun 20.09.2018 tarihinde yapmış olduğu toplantı sonucunda yeni üretim sezonu ile ilgili olarak, yeni üretim döneminde Yem,Mazot,Gübre ,Tohum ve diğer girdi fiyatlarında geçen üretim dönemine oranla %50 ile %80 arasında zam yapıldığıayrıca nakliye fiyatlarındaki artışlarda göz önünde bulundurulduğunda...

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan,Çiftçilerimizin üretim için gerekli olan girdileri almasının zorlaştığı müşahede edilmiştir.Bu nedenle yeni üretim sezonunun çok verimsiz geçeceği endişesi hasıl olmuştur. Bilindiği üzere geçtiğimiz üretim sezonunda Kuraklık nedeniyle ürünlerdeki verimlilik %50 oranında azalmasına rağmen üretilen mahsulün maliyetine veya maliyetin altında satmak zorunda kalan çiftçilerimiz Bankalara olan borçlarını ödeyememiş erteleme yoluna gitmiştir. Ancak yeni üretim sezonunda da Üretim girdilerindeki %50 -%80 arasındaki artış göstermesi Tarım sektörünü ve üreticilerimizi olumsuz yönde etkilemiştir.

Yine Yem fiyatlarının 2 katına çıktığı ortamda Çiftçilerimiz özverili davranmış Süt’ü aynı fiyatla satmaya devam etmelerine rağmen Marketlerde Süt fiyatları %50 ye yakın zamlanmıştır. Üreticilerimiz bu zor dönemde üretimin düşmemesi için her daim fedakarlığa hazırdır. Ancak bu durumu fırsat bilen aracıların Çiftçilerimizin temel girdileri olan Gübre,Tohum,Yem ve Mazot’a yaptıkları fahiş fiyat artışlarının önüne Hükümetimizingerekli tedbirleri alarak çiftçi mağduriyetini önleyeceğinden hiçbir şüphemiz yoktur.

Biz Çiftçi temsilcileri olarak üzerimize düşen sorumluluk bilinci ile üretim için gerekli üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Çorum Ziraat Odaları İl Koordinasyon

Kurulu adına Kurul Başkanı

Mehmet SAYAN

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat