Çorumlu Hacı Adayları Yola Çıktı

ÇORUM 21 Temmuz 2019 16:05
Videoyu Aç Çorumlu Hacı Adayları Yola Çıktı
A
a

Diyanet İşleri Başkanlığı Çorum İl Müftülüğü organizesindeki 2019 yılının hacı adayları bu sabah dualarla kutsal topraklara uğurlandı.


Akşemseddin Cami’nde sabah namazının kılınmasının ardından Çorum İl Müftülüğü tarafından düzenlenen hacı uğurlama programına Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, İl Müftüsü Muharrem Biçer, 280 hacı adayı ve yakınları katıldı. 2019 yılının hacı adayları kutsal topraklara ilahiler ve dualarla uğurlandı.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, hacı adaylarının ibadetlerinin kabul olması temennisinde bulunurken, kimi zaman söylenen ilahilere de eşlik etti.

OLUP GELEN HACI

Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer ise, hacı adaylarının en iyi şekilde ibadetlerini yapmalarını, kıymetli zamanlarını ibadetle geçirerek iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde de bulunarak “Unutmayınız ki, sizler Rahman’ın misafirleri olarak 1000 kişiden 1 kişiye nasip olan bu eşsiz ibadeti yapmaya gidiyorsunuz. Oralarda vaktinizi iyi değerlendirin. Hem kendiniz hem aileniz hem vatanımız hem de Ümmet-i Muhammed için bol bol dua niyazında bulunun. Hac ibadeti bir Müslüman için çok önemli bir ibadettir. Bu yüzden diyoruz ki üç çeşit hacı vardır; ‘Gidip Gelen, Alıp Gelen, Olup Gelen’. Bizler her türlü donanıma sahip hac da nasibini almış ‘Olup Gelen’ hacı olmanızı istiyoruz. Ayrıca kutsal beldelere dünyanın dört bir yanından gelen kardeşlerimizle beraber olacak, onlarla kaynaşacak ve hep birlikte bir mahşer yeri edasıyla Rabbimize el açıp dua edeceksiniz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) bir hadis-i şeriflerinde buyurur ki; “Kim, mebrur bir hac yapar ve hiçbir günah işlemezse anasından doğduğu gün gibi günahsız olarak döner.” İşte bu yüzdendir ki; 10 Ağustos 2019 Arefe günü yani Arafat’ta bulunulacağı günde her hacı ikinci defa yeniden doğmuş gibi günahsız olarak yeni doğum gününüz 10 Ağustos 2019 tarihi olacak.” diye konuştu.

 

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat