Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz!

ÇORUM 9 Ekim 2018 08:25
Videoyu Aç Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz!
A
a

Bu hakikati yazan da hakikatli ve yiğit bir Müslüman Çerkes Gazeteci araştırmacı yazar, Ahmet Tezcan, bizlerle paylaştı.Çorum'luyu Anlatan Gerçek Söz bu; "Senin yaptığını Çorumlu yapmaz" diye şakada olsa söylerler O Sözün doğrusu ve gerçek hikayesi şu; Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz! Tweetini sosyal medyada paylaştı...


Çorumluların genelde alındığı ve kullanılmasını pek sevmediği bir kelimedir "Senin yaptığını Çorumlu yapmaz" sözü 

"Kendisi  Kafkas kökenli olan Kırşehirli Gazeteci Yazar Ahmet Tezcan, Çorumlular'ın misafirperverliğine dikkat çekerek  
Tweetini sosyal medyada paylaştı...

Kafkasya'daki soykırımdan kaçan 1,5 milyon insanın bir bölümü Çorum'a yerleştirilir. Çorumlular geleceklere ev yapar, ahırına hayvan koyar. Padişah para gönderir, "Onlar kardeşimiz" diye almazlar. Padişah gazetede teşekkürname yayınlar. Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz!.
******************************************************

 

KUZEY KAFKASYA TARİHİNDEN BELGELER -1-

(Osmanlı Arşiv Belgeleri)

 

Hazırlayan  : Heyet

Yayın Tarihi: Ağustos-2010

ISBN           : 9086055952181

Ebat            : 160x235 mm

Sayfa           :  448

 

Dünya kamuoyu pek bilmese de, bir avuç Kuzey Kafkasya insanının küçük bir toprak parçasında tutunabilmek için yüzyıllar boyunca verdiği mücadele gerçekten yürek burkucudur.

Bu coğrafyada, milattan yüzyıllar öncesinden beri var olduğu bilinen insanların nüfusunun halen 5 milyonlarda seyrediyor olması; yine o coğrafyaya ait olup vatanı dışında yaşayan insanların nüfusunun bugün o ülkede yaşayan yerli nüfustan daha fazla olması bu yürek burkucu tarihin dramatik bir yansımasından başka nedir ki?

Kuzey Kafkasyalıların, cengaver kavimlerle yüzyıllar boyu sürdürdüğü mücadele 19. yüzyılın ikinci yarısında yenilgiyle sonuçlanınca vatanları işgal edilmiş, kendileri de dünyanın dört bir yanına çil yavrusu gibi dağıtılmışlardır.  

(...)

Bu bölgenin ve insanlarının yaşadığı tarihin parçaları, Bizans,  Gürcü, Rus, Pers, Selçuklu, Osmanlı, İngiliz v.d. ülkelerin kaynak ve arşivlerinde yatmaktadır. Kafkasya'nın ve Kafkasyalıların doğru  tarihini yazabilmek için bütün bu merkezlerdeki kayıtların taranması, bütün belge ve bilgilerin tek tek gün yüzüne çıkartılmaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde, bugün bir iskelet halinde bulunan Kafkas tarihi ete ve kasa büründürülebilir.

Bahsi geçen arşivlerin en önemlilerinden birisi hiç şüphesiz ki Osmanlı'ya ait olanlardır.

Kuzey Kafkasya Tarihinden Belgeler -1- , Kafkasevi Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'nce Osmanlı arşiv belgeleri üzerinde yapılan uzun ve yorucu çalışma ile hazırlanmıştır.  Devam ettirilmesi düşünülen bir serinin kitaplaştırılmış ilk cildidir.

Bu kitapta yer alan sadeleştirilmiş 126 belgeden en eskisinin tarihi 1775, en yenisinin tarihi de 1921'dir. Osmanlıca bilip orijinal metne bakmak isteyenler için ise belgelerin okunabilir fotokopileri kitabın sonuna yerleştirilmiş.

Ayrıca, tasnif edilen belge özetleri hızlı tarama yapmak isteyenlere yardımcı olacak, şahıs ve yer  isimleri indeksi de  araştırmacılara büyük kolaylık sağlayacaktır. 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat