Cumhurbaşkanı Deizm'i konuştu gündeme düştü

Yaşam 15 Nisan 2018 09:20
Videoyu Aç Cumhurbaşkanı Deizm'i konuştu gündeme düştü
A
a

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, gençlerde deizm ve ateizmin yaygınlaştığı iddialarına ilişkin, "Bizim milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık, batıl bir anlayışa asla prim vermez. Milletimize, gençlerimize kimse iftira atmasın." dedi.Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün raporu üzerine konuşulmaya başlandı.Deizm nedir, Deist kime denir? Sizin için hazırladık..


DEİZM NEDİR?

Yaradancılık anlamına gelen Deizm, evrenin bir yaratıcı tarafından yaratılıp daha sonra bu yaratıcının insanı kendi başına bıraktığını kabul eden bir felsefi akım ya da inanç biçimidir. Deizm, peygamberleri ve Kutsal kitapları reddeder. 

Tüm dinleri reddeden ancak tanrının varlığına inanan deizm, peygamber, kutsal kitap, cennet ve cehennem, melek ve şeytan gibi kavramların hiçbirini kabul etmez. Deizme göre mutlak bilgiye ulaşmanın yolu vahiy ve peygamberlerden geçmez. Doğa, bilim ve akla dayanır. Bu inanca göre insan aklı yeterli olduğu için vahiy ve kutsal kitaplara da gerek yoktur. Yaratıcının dünyayı ve evreni bir kez yaratmış, sonra kendi yasalarına göre işlemesi için insanları ve evreni bir başına bırakmış olduğunu savunurlar. Deizm inancına göre Tanrı evrene ve dünyaya müdahale etmemektedir.
 

* Deizme göre Tanrı vahiy göndermez.

* Deizm de peygamberlere inanılmaz, Tanrı ile insan arasına başka hiçbir düşünce giremez.

* Kutsal Kitaplar Tanrı'nın sözü olarak kabul edilmemektedir. Deizme göre elçi olduğunu iddia edenlerin "Vahiy geldi" diyerek var ettiği kitaplar Tanrı'dan gelmiş olamaz.

* Deizm'in hiçbir kutsal kitabı veya peygamberi yoktur.

* Deizm'de şeytan, cehennem gibi öğeler yoktur.

* Deistler "özgür düşünürler"dir. İyi birey olabilmek için peygamber ve kitaplara gerek duymazlar.

* Deistler vahiyleri ve vizyonları reddederler. Hayatlarında insan uydurması mucizelere ve kehanetlere yer yoktur.

* Deizm'in rahip, haham, imam gibi din adamlarına ihtiyacı yoktur. Bir bireyin istediği tek şey kendi sağduyu ve insanlık durumunu düşünme kabiliyetidir.

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, gençlerde deizm ve ateizmin yaygınlaştığı iddialarına ilişkin, "Bizim milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık, batıl bir anlayışa asla prim vermez. Milletimize, gençlerimize kimse iftira atmasın." dedi.

Dedi ama biraz geç dedi?

Geç dedi çünkü birileri çıkar “Bu durum oluşana kadar neredeydiniz?” diye haklı olarak sorar.

‘Deizm neden gündeme geldi veya yayılma eğilimi gösterdi’ diye incelemek gerek.

Nihayetinde; Hiçbir şey sebepsiz olmaz…

***

Önce Deizmin ne olduğundan başlayalım;

Deizm, Yaradan’a inanmakla birlikte, belli bir dinin dogmalarını ve ilkelerini benimsemeyen görüş, bir nevi Yaradan’ın evreni yarattıktan sonra onu kendisi işlemesi için kendi başına bıraktığı inancı…

Biz inananlar için Deizm kutsal kitabı ve peygamberleri yok saydığından uzak durulması gereken bir düşünce şekli.

Aslında Deizm haricinde farklı yaklaşımlar ve inanışlarda var!

Mesela Ateizm!

Yaradan’ı reddettiği gibi tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları ve dinleri reddeden; doğruluğuna inanılan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır. Bunlara, Ateist yani “Tanrı tanımaz” veya “Allahsız” diyoruz.

Bir de Agnostisizm var!

Agnostikler teolojik olarak Yaradan’nın varlığının veya yokluğunun, bilimsel olarak da evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren felsefi bir akımdır. Bu akımın takipçilerine agnostik veya “bilinemezci” denir.

***

Deizm insanların dinden uzaklaşması ile oluşan bir seviye. Bir sonraki aşaması ise Ateizm!

Peki Türk toplumunu dinden, Müslümanlıktan uzaklaştıran, Deizm’e iten nedenler ne diye bakalım.

Televizyon programlarında dini sohbetler adı altında işin ucu sapkınlığa, aptallığa, uyanıklığa, popülist yaklaşımlara, magazin programlarına kadar uzanan sorulu-cevaplı sözde hocalı sohbetler ile başladı her şey!

TV’de “Hocam eşarbımın üzerine gözlük takıyorum. Caiz mi?” soruları ile başlayıp,

“Sevgilime kavuşmak için dua ediyorum, o da kendi sevdiğine kavuşmak istediği sevgilisi için dua ediyor. Kimin duası kabul olur?” gibi aptalca sorulara.

Küçük çocuklara sırf magazin olsun diye saçma soru sordurup reyting adına mübarek Ramazan ayında dini komik sorulara mahkum edenlerden,

“Ben imam nikahlı birisiyle evliyim, günah işliyor muyum?” gibi bırakın dini evrensel ahlaki kurallara bile ters olan ve cevabını herkesin bildiği soruların sorulduğu TV şov programları…

***

Bu TV programları zaman içinde evrildi ve Diyanetin yapmadığı, yapamadığı ve bu boşluktan yararlanan bazı yapıların şov amaçlı sözlerine, kendi kendilerine soru sorup cevabi olarak fetvalar verdikleri bir süreç başladı!

Biraz hatırlayalım!

Çıkıp “6 yaşındaki kız çocuğu evlenebilir” diyerek toplumda infial yaratan zihniyetin sanki devamıymış gibi “1 yaşındaki kızla da evlenilebilir” e varan zihniyetin vardığı son nokta ise “Asansörde halvet” gibi söylemesi, düşünmesi bile utanç verici söylemler ve sözde söylemler…

Başka söylemler ve ürünlerde var!

Cinsel organ duaları kitabı,

375 liraya cevşenli yanmaz kefen,

130 liraya terlik,

Vs. vs…

Birlere Allah tarafından okuyup anlayalım diye indirilen kutsal kitabımız yaşama dair bir yasa ve kurallar kitabıdır. Özü güzel ahlaktır. Ama birileri dinden ahlakı çıkarıp işlerine gelen kısımlarını söyleme sürekli gündem olma ve inananları sürekli bir yapıya angaje etme, kurdukları yapıyı besleme ve büyütme derdinde…

Tüm bunları üst üste koyduğumuzda toplumun önüne zorlaştırılmış, ahlaktan uzak, cevabı evrensel ahlaki değerlerin içinde olan sapkın ve belden aşağı sorular ve fetvalar ile dini magazinsel hale getiren yapılar insanları dinden uzaklaştırıyor.

Sadece bu da değil;

Hocaların merkeziyetçi ve siyasi Cuma hutbeleri, siyaset kokan vaazları, cemaati hakir gören ve sürekli yargılayan söylemleri, her hutbenin, vaazın, söylemin sonuna “camimize yardım” denilerek cebinde çay içmeye parası olmayan cemaati toplum içinde ezmeleri bir yerden patlak vermeye başladı.

Ve nihayetinde Diyanet yıllar sonra gerçeği gördü ve endişe içinde üst üste açıklamalar ve icraatlar yapmaya başladı!

 

E biraz geç oldu yani!

Diyanetin bu çalışmaları biraz daha gecikir veya devamı gelmezse maazallah bu millet Deizm’den Ateizm seviyesine geçer!

Dönüşü de olmaz!

Aman ha!

 

Yazar : Hüseyin KURT
***********************************************************TRT Haber'deki Anadolu Soruyor programında gündemde tartışılan konularla ilgili değerlendirmelerde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "cami ve kadınlar" konusunun yanı sıra, son günlerin popüler tartışma konusu "Deizm"le ilgili dikkat çekici bir uyarıda bulundu.

Erbaş, Deizmin özellikle gündeme taşınmasının, "bâtılın propagandası mahiyetinde, bilinçli şekilde tartışmaya açılmış bir plan" olduğunu, böyle bir sapık inanca milletimizin asla prim vermeyeceğini söyledi.

CAMİLERDE KADINLAR İÇİN DÜZENLEMELER YAPILIYOR

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, camilerde kadın ve erkeklerin birlikte namaz kılması konusuna açıklık getirerek, “Bakınız camiler herkesin. Camiler sadece erkekler için değil, çocuklar için de, kadınlar için de. Camiler ve din görevlileri haftamız var. Bu hafta için tematik konular belirliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda cami kadın, cami genç, cami çocuk gibi temalar konular belirledik. O konularda çalışmalar yaptık. Kuran-ı Kerim'e baktığımızda sünnete baktığımızda ibadet noktasında kadınla erkek arasında sorumluluklar noktasında bir fark yok. Rabbimiz erkeklerden ne istiyorsa kadınlardan da onu istiyor. Ufak tefek farklılıklar olabiliyor. Her sistemde olduğu gibi dinin de kuralları vardır. Bazen Kur'an-ı Kerim'le, bazen de sünnetle belirlenir” dedi.

"ERKEKLE KADININ AYNI SAFTA KARIŞIK NAMAZ KILMASI DİNİMİZE UYGUN DEĞİL"

Kadınların erkeklerle aynı safta namaz kılabilir mi konusunun tartışılamayacağını bile söyleyen Prof. Dr. Erbaş, “Camilerimizi kadınlarımız için nasıl uygun hale getirebiliriz. Camiler de kadınlarımız namaza nasıl dururlar en küçük ilmihal kitabında bile bu yer alıyor. Bizim bunu anlatmamız abesle iştigal olur. Herkes bunu biliyor. Erkekle kadının aynı safta karışık namaz kılması dinimize uygun değil. Kadınlarımızın camilerde namaz kılacağı yerleri erkeklerin kıldığı yer kadar düzenli hale getirmemiz lazım. Kadınlarımızın abdest alacağı yerleri düzenli hale getirmemiz lazım. Binlerce camimizi kadınlarımızın da memnun olacağı bir hale getirdik" ifadelerini kullandı.

"BÂTILIN PROPAGANDASINI YAPARAK BİR ALAN AÇMAYA ÇALIŞILAN BİR PLAN BU!"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş ayrıca, deizm tartışmalarına da açıklık getirdi.

Prof. Dr. Erbaş, "Ben bu konunun tam uzmanıyım. Şu anda Türkiye'de konuşulduğu kadarıyla ben bu konunun çok abartıldığını düşünüyorum. Hatta bir adım daha ileri gideyim, milletin, gençlerin, insanların anlamını bilmediği bazı konuları allayıp pullayıp, cilalayarak batılın propagandasını yaparak belki de bir alan açmaya çalışan bir plan diye düşünüyorum bunu.

“DEİZM PEYGAMBERİ İNKAR ETMEKTİR"

Deizm'in bütün milletimizin anlayacağı şekilde tarif edeyim. Deizm, peygamberi inkar etmektir. Hangi Müslüman peygamberi inkar eder de, halen müslüman kalabilir. Siz bir Müslüman gence peygamberi inkar eden bir düşünceyi mi kabul ediyorsun dediğinde 'böyle miymiş, Deizm'in anlamı bu muymuş' dediğini görürsünüz. Açık konuşsunlar, Deizm'i milletimize anlatsınlar. Deizm, peygamberi inkar eden felsefi bir düşüncedir. Biz peygamberimiz için canını ortaya koyan milletin çocuklarıyız. Böyle bir şey olabilir mi?” dedi.

“BİZİM MİLLETİMİZ BÖYLE SAPIK BİR ANLAYIŞA ASLA PRİM VERMEZ”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Deizmin bir yanı da şudur: 'Ben Allah kelimesini kullanmak istemiyorum.' Felsefi bir tanım olarak tanrı derler genelde onlar. Onlara göre, onların ifadesiyle; 'Tanrı dünyayı yaratmış ve kenara çekilmiş, herkesi kendi haline bırakmış. Hiçbir şeye karışmaz'.

Halbuki, Ayetel Kürsi'de biz nasıl okuyoruz, 'her an diri, her an karışan, her an yaratan, her an gören gözeten...' Rabbim her an seni görüyor gözetiyor. Bizim milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık böyle batıl bir anlayışa asla prim vermez. Milletimize gençlerimize kimse iftira atmasın. Hiçbir gencimizin hiçbir insanımızın, sapık ve batıl felsefi bir düşüncenin peşinden gidecek kadar buna itibar edeceklerini ben zannetmiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat