Damızlık Ana Arı Üretimi izni alındı

ÇORUM 5 Şubat 2019 14:54
Videoyu Aç Damızlık Ana Arı Üretimi izni alındı
A
a

Damızlık Ana Arı Üretimi Belgesi almak amacıyla bir süredir gerekli ıslah ve izolasyon çalışmalarını yürüten Çorum İli Arı Yetiştiricileri Birliği çalışmalarını tamamlayarak Damızlık Ana Arı Üretim İzin belgesi almaya hak kazandı.

Çorum İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Saygı, ‘Damızlık Ana Arı Üretim İzin’ belgesini Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı’dan aldı. Belge teslim töreninde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, “Damızlık ana arı üretimi için gerekli koşulları sağlamak amacıyla uzun süredir yoğun çalışmalar yürüten arı yetiştiricileri birliğimiz çalışmalarının sonucunda bu belgeyi almaya hak kazanmıştır. ‘Damızlık Ana Arı Üretim İzin’ belgesi ile Çorum’da üretilen Anadolu Arısı’nın İç Anadolu ve bölge illerin damızlık ana arı ihtiyacını karşılayacağını belirterek, Çorum’ da arıcılığın gelişmesini hızlandıracak olan bu çalışmalarından dolayı Arı Yetiştiricileri Birliğimize teşekkür ediyorum” dedi.

Çorum İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Saygı ise Türkiye’ de 80 Arı Yetiştiricileri Birliği arasında Çorum’un Anadolu Arısı Damızlık Üretim Belgesi alan ilk ve tek birlik olduğunu aktardı. Çorum’un Anadolu Arısı’nın gen merkezi konumunda olduğunu kaydeden Saygı, “Dünyada bilinen belli başlı 4 bal arısı ırkı bulunmakta. Bunlardan Anadolu Arısı bizim coğrafyamızda yoğun olarak bulunmaktadır. Çorum aynı zamanda Anadolu Arısı’ nın gen merkezi konumundadır. Çorum İli Arı Yetiştiricileri Birliği olarak bu arının izolasyonu yapılmış ıslah çalışmaları tamamlanmış olup Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nce birliğimize Damızlık Ana Arı Üretim İzin Belgesi düzenlenmiştir. Bu belge ile ülkemizde bulunan 80 adet Arı Yetiştiricileri Birliği içinde Anadolu Arısı Damızlık Belgesi almış tek birlik olmanın haklı gurunu yaşamaktayız” diye konuştu.
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat