trafik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD ile Münbiç mutabakatı

TÜRKİYE 13 Mart 2018 11:13
Videoyu Aç Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD ile Münbiç mutabakatı
A
a

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: YPG çekilecek, ABD ve Türk askerleri olacak, YPG'nin çekilmesine nezaret edeceğiz. Buranın güvenliğini ABD ve Türkiye sağlayacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ile anlaşmamız lazım. 19 Mart'taki toplantıda yol haritası netleşecek. Takvim dahil her şey net olacak.

Çavuşoğlu, Münbiç'te uygulanacak modelin Fırat'ın doğusundaki tüm yerler için geçerli olduğunu belirterek, “Öngörülebilir bir takvim üzerinde çalışıyoruz, 19'unda dışişleri bakanları toplantısında net olarak ortaya çıkacak. ABD ile anlaşmamız lazım, 19 Mart'taki toplantıda yol haritası net bir şekilde, takvim dahil her şey net olacak” dedi.
YPG ÇEKİLECEK, ABD VE TÜRK ASKERLERİ OLACAK
ABD ile yapılan Münbiç mutabakatında kararlaştırılan modelin öncelikle Münbiç'te uygulanacağını ama amacının tüm bölgeleri kapsamak olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Suriye'de Kürtlerin olacağını ama YPG'nin olmayacağını açıkladı.
Bakan Çavuşoğlu, YPG çekilecek, ABD ve Türk askerleri olacak, YPG'nin çekilmesine nezaret edeceğiz, buranın güvenliğini ABD ve Türkiye sağlayacak. YPG'den silahların alınıp alınmadığını gözlemleyeceğiz orada, alınarak mı gönderildi, alınmayarak mı gönderildi” dedi.
YPG ÇEKİLMEZSE OPERASYON YAPILACAK
Çavuşoğlu, YPG'nin gitmemesi durumunda Münbiç'e ve aynı şekilde Fırat'ın doğusuna operasyon yapılacağını vurguladı.
Çavuşoğlu, ABD ile oluşturulacak çalışma grubunun amaçlarının birinin de silahların geri alınması olduğunu ifade etti.
“REJİMDEN HERHANGİ BİR ŞEY İSTENMEYECEK”
Fırat'In doğusunun Deyrizor'a kadar, rejimin olduğu yere kadar güvenli bölge haline geleceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Güvenlik için siyasi çözüm olana kadar rejimden herhangi bir şey istenmeyecek. Pilot bölge gibi olacak, hepsi güvenli şekilde siyasi çözümden sonra oluşturulacak yeni yönetime devredilecek” dedi.
“RUSYA'NIN BİR ENDİŞESİ OLMAZ”
Rusya'nın temkinli yaklaştığını belirten Çavuşoğlu, “Bizim attığımız adımlar Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekleyici. Rusya'nın bir endişesi olmaz” dedi.

 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat