Turan1

Efsane Tıkının Kıraathanesi

ÇORUM 22 Kasım 2018 11:35
Videoyu Aç Efsane Tıkının Kıraathanesi
A
a

Özel Haber Fethi Barut: Çorum’da bir medeniyetin kültürel ve Coğrafi izlerini taşıyan eserlerden biri de Tıkının Kahvesi. Çorum tarihi ayakkabıcılar arastası içerisinde bulunan tarihi kahve gerek geçmişiyle gerekse geleceğiyle önemli bir mekan. Ayakkabıcılar çarşısında gezerken bir tutam nefes almak istediğiniz anda bu kahveler yardımınıza yetiyor. İğdeli Kahve olarak...


Çorum'un  bilinen tarihi Tıkının kahvesi 1938 yılında 4 kahvenin birleştirilmesiyle oluşturulmuş.
Altındiş Lakaplı Mustafa Demirci tarafından açılan, kardeşi Tıkı Mehmet Demirci'ye geçen Tıkı'nın Kahvesi,100 yıllık bir geçmişe sahiptir. Halen torunu Korhan Demirci tarafından işletilen mütavazi bir iş yeri olan Tıkının Kahvesi, Çorum’da ünlü, namlı insanların gelip geçtiği bir mekan olarak bilinir. Açılış yıllarından günümüze çok az müdaviminin kaldığı kahvede, eski zamanlarda bahçıvan, derici esnaflarının, kuşbazların, kaz ve horoz dövüşçülerinin ve çeşitli esnaf üstatların bir araya geldiği bir arasta kahvesi olarak bilinir.
 
Fotoğrafçı arkadaşlarla bu kahveye ilk kez gittiğimde kahvenin o eskilik havası beni de yakalamıştı. Çay için ısıtılan suyun kazanından tutunda oturacak sandalyelere kadar her şeyde bir eskilik havası vardı. Çok sayıda fotoğrafçı arkadaşla bu mekana gittiğimiz için çayı da ona göre içtik. Çay simitsiz olmaz diyerek bazı arkadaşlarımız simit almaya gitti. Gelen simitleri ve çay eşliğinde o ikindi saatlerinde bir güzel yedik.
  
 
Tarihi eser havasında olan mekanda bir Göngörmüşler denen bir insan topluluğu da Var. Bunlar bu kahvenin müdavimlerinden. Eski zamanlardan beri her gün ikindi ezanından sonra kılınan namazın ardından buraya gelir, çay içerek sohbetlerini gerçekleştirirlermiş. Tabi zamanla sayıları azalmasına rağmen günümüzde de hala bu gelenekleri devam ediyor.
 
  
Çorum’da Tıkının Kahvesi o kadar meşhur ki kime sorsanız size gösterebilirler. Hatta o kadar meşhur ki Çorum Müzesi'nde bile İğdeli (Tıkının) Kahve diye, malzemelerinin kahveden temin edildiği bir reyon bile yapılmış. Ayağınız müzeye düşerse bu reyonu da görmeyi ihmal etmeyin.
 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat