aşgın

Elektrik ve doğalgaz zamlandı!

ÇORUM 1 Ekim 2018 12:02
Videoyu Aç Elektrik ve doğalgaz zamlandı!
A
a

Bugünden geçerli olmak üzere elektriğe konutlarda yüzde 8, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 18, doğalgaza da konutta yüzde 9, sanayide yüzde 18,5 zam yapıldı.

Elektrik ve doğalgaza zam geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik tarifesini artırdı. Bugünden geçerli olmak elektriğe konutlarda yüzde 9; ticarethane ve sanayi tesislerinde yüzde 18 oranında zam yapıldı.

Doğalgaz da zamlandı. Evlerde tüketilen doğalgaza yüzde 9 oranında zam yapılırken sanayideki doğalgaz yüzde 18.5 zamlandı. 1 Ekim 2018'den itibaren geçerli olan fiyatlara göre, İstanbul'da satılan doğalgazın perakende metreküp satış fiyatı, 1.148318 TL'ye yükseldi.

2 AYDA ÜÇÜNCÜ ZAM

BOTAŞ, ağustos ve eylül aylarında da doğalgaza konutta yüzde 9, sanayide yüzde 14 zam yapmıştı.

Son 2 ayda yapılan zamlarla evde tüketilen doğalgaz yüzde 27 oranında zamlanmış oldu. Zamla birlikte bu kış doğalgaz faturaları hayli yüklü gelecek.

ZAM ENFLASYONU NASIL ETKİLEYECEK?

BOTAŞ'ın son yaptığı zammın ardından enflasyon rakamlarının nasıl etkileneceği merak konusu oldu. Yapılan son zammın 3 Ekim'de açıklanacak olan enflasyonu 0,13 puan artıracağı tahmin ediliyor.

Doğalgazın enflasyon sepetinde yüzde 1.44 ağırlığı bulunuyor. Ağustos Eylül ve Ekim aylarında yapılan yüzde 9 zamlarla birlikte doğalgaz fiyatlarındaki artışın enflasyona etkisi 0.39 puanı bulacak.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat