Emekli maaşı Ocak zammı ne kadar oldu?

TÜRKİYE 1 Eylül 2018 09:30
Videoyu Aç Emekli maaşı Ocak zammı ne kadar oldu?
A
a

Ekonomistlerin zam tahmini SSK ve Bağ-Kur'lular için yüzde 6.67, memur emeklileri için yüzde 7.17. Güncel emekli maaşı ne kadar? Emekliye zam hesaplama nasıl yapılır? İşte detaylar...

Son dakika... 12.3 milyon emekli Ocak zammını merakla bekliyor. Pazartesi günü açıklanacak enflasyon verileri ipuçlarını verecek. Ekonomistlerin zam tahmini SSK ve Bağ-Kur'lular için yüzde 6.67, memur emeklileri için yüzde 7.17. Güncel emekli maaşı ne kadar? Emekliye zam hesaplama nasıl yapılır?
Temmuz'da maaşları artan emeklilerin gözü Ocak zammına çevrildi. Zam oranında enflasyon belirleyici olacak. 2018'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranını, memur emeklilerinin de alacağı farkı gösterecek.
Temmuz ayı enflasyonu yüzde 0.55 olarak gerçekleşmişti. Pazartesi günü de Ağustos ayı enflasyonu açıklanacak. Zam oranı şekillenmeye başlayacak. Ancak ekonomistlerin enflasyon tahminleri şimdiden ipuçlarını veriyor.
NASIL DEĞİŞECEK?
Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yaptığı son beklenti anketine göre, 2018'in ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 6.67 olacağı tahmin ediliyor. Bu tahmin gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarındaki artış yüzde 6.67 olacak. Memur emeklilerine de yüzde 4'lük toplu sözleşme artışına ilaveten 2018'in ikinci yarısında yüzde 3.5'lik oran aşıldığından yüzde 3.17 enflasyon farkı oluşacak.
Bu durumda memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 7.17'ye ulaşacak. Ekonomistlerin tahmini gerçekleşirse, SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin maaşında 68,12 ile 326,31 lira arasında artış yaşanacak.
Kaynak : Takvim Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat