Emeklinin Ocak zammı netleşiyor

ÇORUM 17 Kasım 2018 13:15
Videoyu Aç Emeklinin Ocak zammı netleşiyor
A
a

Memurlara ve memur emeklilerine yapılacak Ocak zammı miktarı netleşiyor. Merkez Bankası’nın Kasım Ayı beklenti anketlerine göre yılın 6 aylık ikinci döneminde enflasyon oranı 13.99 olarak gerçekleşeceği belirtiliyor. Merkez Bankası'nın bu tahminleri ocak zamına ilişkin bilgi de veriyor.

Merkez Bankası geçen haftalarda Kasım Ayı Beklenti Tahmin raporlarını açıkladı. Bu raporlara göre 2018 enflasyon tahmini yüzde 24.45 yükseğe çıktı. Bu rapora göre Ocak zammı SSK ve Bağ-Kur emeklisi için yüzde 13.99 memurlar ve memur emeklileri için ise yüzde 14.49 olacağı belirtildi.

2018'in 6 aylık ikinci döneminde gerçekleşen enflasyona göre SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı, memurlar ve memur emeklilerinin de yüzde 4'lük artışa ilave olarak alacağı enflasyon farkını gösteriyor. Temmuz-Ekim enflasyonu yüzde 12.26 olarak gerçekleşti. Şimdi de geriye ise 2 veri kaldı. Merkez Bankası'nın tahmin raporlarını açıklaması. Bu iki veri hakkında bazı ipuçları veriyor. Merkez Bankası Kasım ayı beklentileri raporuna göre cari yıl sonu TÜFE beklentileri bir önce anket döneminde yüzde 24.22'ydi. Bu anket döneminde ise yüzde 24.45 oldu. Tahminlere göre, 2018'in ikinci 6 aylık döneminde ise enflasyon yüzde 13.99 olarak gerçekleşiyor.

İşte bu tahminlere göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak zammı yüzde 13.99 oluyor. Memurlara ve memur emeklileri için ise de yüzde 10.49 enflasyon farkı oluşuyor.  Milyonlarca memur ve memur emeklisi Ocak'ta, 2018'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranının yüzde 3.5'i aşan kısmı kadarıyla fark alacaklardı. Açıklanan bu rapora göre memurların ve memur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 
10.49 enflasyon farkıyla ve yüzde 4 toplu sözleşme artışıyla yüzde 14.49'a ulaşıyor.

Kesin zam oranı da Kasım ve Aralık enflasyon verileriyle ortaya çıkmış olacak. Memurlar ve emekliler, 3 Ocak'ta Aralık ayı enflasyon oranıyla zam oranlarını öğrenecek. Zam aynı ay içerisinde maaşlara yansıtılmış olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ve memurlar maaş ödeme günlerinde yeni maaşlarını almış olacaklar.

Memur emeklileri ise enflasyon verisi beklemiş olacağından Ocak'ın 1'i ile 5'i arasında maaşını alanlar zamsız olarak almış olacak. Zam farkı, ay içerisinde duyurulmuş olacak ve tarihte hesaplara yatırılacak. Yeni beklentilerin anketlerine göre de memur ve memur emeklileri Ocak'ta, yüzde 10.49 enflasyon farkıyla ve yüzde 4 toplu sözleşme zammıyla yüzde 14.49 oranında zam alabilecek.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat