trafik

Eyvah!.. Çorum'da Kene kabusu hortladı!

Sağlık 16 Nisan 2018 08:37
Videoyu Aç Eyvah!.. Çorum'da Kene kabusu hortladı!
A
a

Çorum'da Havaların Isınması ile Türkiye'nin Kabusu Gerimi Dönüyor ? Ölümcül Keneler Her Yerde olduğu gibi açık arazi ve piknik alanlarında dikkat edilmesi gerekiyor. Yılın ilk vakası Hamamözü'nden geldi.Çorum’da KKKA hastalığı şüphesiyle hastaneye getirilen kadın hastanede hayatını kaybetti.

Türkiye'nin ve onlarca ülkenin yaz aylarında başına gelen kene tehlikesi yeniden baş göstermiş bulunuyor!..
Dün Haber merkezimize gelen bilgilere göre Çorum'da Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle Hitit Üniversitesi Erol Olçok  Eğitim ve Eğitim Araştırma hastanesine kaldırılan kadın hayatını kaybetti.Çorum’da 2018 yılında hastalık taşıyan kenelerin bulaştırdığı KKKA hastalığı nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti.
Detaylar daha sonra....Kene ve Kırım Kango Kanamalı Ateş ve Yan Etkileri

Geçtiğimiz senelerde çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan, daha çok çimli alanlarda görülen ve tüm vatandaşların korkulu rüyası olan küçük yaratıklar geri döndü! İşte olaya dair uzman açıklamaları, keneden korunma yolları ve dahası...
Nairovirüs adındaki bir virüsün yol açtığı Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı, doğada bulunan kenelerin insanı ısırmasıyla bu virüsün insan bedenine girmesi sonucu çeşitli belirtilerle seyreden bir çeşit enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle de yaz aylarında kırsal ve piknik alanlarda bulunan insanlar Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığının tehdidi altında olmaktadır. Bu hastalık dünyada ölüm oranın en fazla olduğu rahatsızlıklar arasındadır. Peki Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığının yan etkileri nelerdir?
Keneler Nasıl Tanınır ve Nerelerde Bulunur?

Keneler otlaklar, çalılıklar ve kırsal alanlarda yaşayan küçük oval şekillidir. 6-8 bacaklı, uçamayan, sıçrayamayan hayvanlardır. Hayvan ve insanların kanlarını emerek beslenirler ve bu sayede hastalıkları insanlara bulaştırabilirler.

Ülkemiz kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Türlere göre değişmekle beraber kenelerin, küçük kemiricilerden, yaban hayvanlarından evcil memeli hayvanlara ve kuşlara (özellikle devekuşları) kadar geniş bir konakçı spektrumları mevcuttur.

Kimler Risk Altındadır?

Hastalık genellikle meslek hastalığı şeklinde karşımıza çıkar.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar
Veterinerler
Kasaplar
Mezbaha çalışanları
Sağlık personeli özellikle risk gurubudur.
Kamp ve piknik yapanlar, askerler ve korunmasız olarak yeşil alanlarda bulunanlar da risk altındadır.

Kuluçka Süresi Ne Kadardır?

Kene tarafından ısırılma ile virüsün alınmasını takiben kuluçka süresi genellikle 1-3 gündür; bu süre en fazla 9 gün olabilmektedir. Enfekte kan, ifrazat veya diğer dokulara doğrudan temas sonucu bulaşmalarda bu süre 5-6 gün, en fazla ise 13 gün olabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

· Ateş

· Kırıklık

· Baş ağrısı

· Halsizlik

· Kanama

pıhtılaşma mekanizmalarının bozulması sonucu;

· Yüz ve göğüste kırmızı döküntüler

· ve gözlerde kızarıklık,

· Gövde, kol ve bacaklarda morluklar

· Burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan görülür

· Ölüm karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezlikleri nedeni ile olmaktadır.
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat