HAYRETTİN KARAMAN’A ÖNEMLİ GÖREV

ÇORUM 16 Kasım 2018 17:10
Videoyu Aç HAYRETTİN KARAMAN’A ÖNEMLİ GÖREV
A
a

Hitit Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulu üyelerinden İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Başkan Yardımcısı seçildi.

Hitit Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulu üyelerinden İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Başkan Yardımcısı seçildi. Bağımsız bir kuruluş olan Dünya Müslüman Alimler Birliği, aralarında Kuzey ve Güney Amerika’daki ülkelerin de olduğu 57 ülkeden on binlerce alimi bünyesinde barındırıyor. Merkezi 2011 yılında Katarın başkenti Dohaya taşınan ve çatısı altında 50 den fazla İslam alimi heyeti barındıran birliğe 2004 yılından bu yana Yusuf el-Karadavi başkanlık ediyordu.

3 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da toplanan Dünya Müslüman Alimler Birliği 5’inci Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimde ise bayrak değişimi gerçekleşti. Başkanlığa eski başkan Yusuf el-Karadavi’nin yardımcılığını yapan Faslı Prof. Dr. Ahmed er-Raysuni seçildi. Kuruluşundan bu yana İslami kimliği koruma, iç ve dış tehditlere karşı önlemler alma misyonu yürüten birlik, İslam uygulamalarının her çağ ve mekana göre devam ettirilebilmesini hedefliyor.

Türkiye’yi istikrarsızlaştırmayı hedefleyen terör hareketlerini kınayan Dünya Müslüman Alimler Birliği, terör örgütü FETÖnün 15 Temmuz 2016daki darbe girişimini de ilk kınayan kurumlar arasında yer aldı. Türkiye’yi 5 milyon civarındaki mülteciye ev sahipliğinden dolayı “Ensar Ülke” olarak tanımlayan birlik, ayrıca Türkiye’yi hedef alan komploların aynı zamanda İslam’ı ve Kudüsü de hedef aldığını savunuyor. Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkan Yardımcısı seçilen Hitit Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurlu Üyesi Prof. Dr. Hayrettin Karaman’ı tebrik ederek, görevinde başarılar diled
i.
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat