trafik

Hayvancılık için Meralarımızı Islah Etmemiz Şart

ÇORUM 31 Mart 2018 12:29
Videoyu Aç Hayvancılık için Meralarımızı Islah Etmemiz Şart
A
a

Çorum İlimizde uygulanan Mera Islah ve Amenajman Projeleri kapsamında Çorum Merkeze bağlı Ahilyas Köyünde bulanan 1138 dekar meranın 500 dekarlık kısmına 7.500 Kg. gübre atıldı.


 

Çorum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; 2018 yılı içerisinde il genelinde 3202 dekar mera alanına 48 ton gübre uygulaması yapılacağını belirterek bununla birlikte 2 köyde 4 gölgelik ve 8 adet kaşınma aracı temin edilerek mera alanlarına yerleştirileceğini söyledi.

Mera ıslah ve ihya çalışmalarının hayvancılık için önemli olduğunu dile getiren Sarı; meraların etkin kullanımı ve ıslah çalışmalarının devamında meraların korunması için merkeze bağlı 21 köyde mera yönetim birliği kurulduğunu, Çorum genelinde 7 köyde 7553 dekar alanda 1.022.923 liralık Mera ıslah projesi uygulandığını söyledi.

Mera ıslahı konusunda Çorum Valisi Necmeddin Kılıç’ ın yürütülen çalışmaları yakından takip ettiğini de belirten Sarı Sayın Valimize verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

Hedeflerinin 2020 yılına kadar mera ıslah çalışmalarını tamamlamak olduğunu belirten Orhan Sarı, hayvancılıkta en büyük girdi olan yem tüketimini azaltmanın birinci adımının meraların ıslah edilerek kaba yem ihtiyacının meralar vasıtasıyla karşılanması olduğunu söyleyerek, Çorum’ da göreve başladığımızda dile getirdiğimiz hedeflerimizden biri olan mera alanlarının ıslahıydı. Sezonun açılması ile ıslah çalışmalarımıza hız vererek çalışmalarımıza başladık. Çorum tarımı için yapmış olduğumuz çalışmaların hayırlı olmasını diliyorum diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Orhan Sarı konuşmasının ardından gübreleme çalışmasını bizzat traktör üzerine çıkarak kendisi başlattı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat