Hemşehrimiz Ubeydullah Sezikli Doçent Oldu

ÇORUM 9 Ekim 2018 10:32
Videoyu Aç Hemşehrimiz Ubeydullah Sezikli Doçent Oldu
A
a

Hemşehrimiz İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Ubeydullah Sezikli Doçent oldu. Dini musiki alanında yaptığı çalışmalarla sanat dünyasına büyük katkılar sağlayan Doç.Dr. Ubeydullah Sezikli akademik kariyerinde bir adım daha yükseldi...


 

Doç.Dr. Ubeydullah Sezikli yılında girdiği Bursa Büyük Şehir Belediye Konservatuarı’nın dört yıllık ses eğitimini Erdinç Çelikkol gözetiminde 1996 yılında tamamladı. Tekke Mûsikîsi tavrını ise Çorum Ulucamii İmam Hatibi Hafız Recep Camcı’dan öğrendi. 1990 yılında başladığı ney eğitimini 2000 yılında Neyzen Ömer Erdoğdular ile sürdürdü. 1996 yılında Bursa Merkezde Din Görevlisi olarak göreve başladı. 1998’de Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden “Son Dönem Tekke Mûsikîsi” isimli bitirme tezi ile Prof. Dr. Mustafa Kara danışmanlığında bitirdi. 1998 yılında Gazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesine Türk Din Mûsikîsi Araştırma Görevlisi olarak atandı.

1998 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ndeki yüksek lisansını “Kırşehirli Nizâmeddin İbn Yûsuf’un Risâle-i Mûsikî Adlı Eseri” ile 2000 yılında Yrd. Doç. Dr. Nuri Özcan gözetiminde bitirdi. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde girdiği doktora öğrenimini “Abdülkâdir Merâgî Ve Câmiu’l-Elhân’ı” tezi ile yılında Yrd. Doç. Dr. Nuri Özcan gözetiminde, 2007 yılında tamamladı. Balkanlar, Horasan, Musul, Kerkük, Azerbaycan ve Anadolu da İlahi derleme çalışmaları yapan Sezikli kaybolmak Üzere olan binlerce ilahiyi repertuarımıza kazandırdı. TRT’ye müzik ve belgesel programları yapan Sezikli çeşitli Belediyelere de kültür danışmanlığı yapmaktadır.

Halen İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Öğretim Üyesi, İslam Medeniyet Vakfı Genel Sekreteri ve Balkan Araştırmaları Merkezi Müdürü olarak görevine devam etmekte olan Doç.Dr. Ubeydullah Sezikli’nin çok sayıda albüm, kitap ve makale çalışmaları da bulunmaktadır.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat