trafik

HİTİT ANTİK BARAJI KÜLTÜR TURİZMİNE KATKI SAĞLIYOR

ÇORUM 3 Mart 2018 18:44
Videoyu Aç HİTİT ANTİK BARAJI KÜLTÜR TURİZMİNE KATKI SAĞLIYOR
A
a

"Anadolu'nun ilk barajı" ziyarete açılacak Çorum Alacahöyük'te bulunan ve "Anadolu'nun ilk barajı" olan Hitit Barajı'nın çevresinde oluşturulan rekreasyon alanı bu yıl ziyarete açılacak...

Dünyanın en büyük medeniyetleri arasında yer alan Hititlerin 3 bin yıl önce inşa ettiği baraj, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından gelecek nesillere aktarılıyor.

Çorum Alacahöyük'te bulunan ve Başkent Hattuşaş'ın içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Hitit Barajı, 2002'de başlatılan kazılarda gün yüzüne çıkarılmıştı.

Yaklaşık 20 bin metreküp su depolama hacmine ve 2,5 metre yüksekliğe sahip Hitit Barajı, koruma altına alınarak, çevre düzenlemeleri tamamlandı.

Toplamda 277 dekarlık rekreasyon sahasının bu yıl ziyaretçilere açılması planlanıyor. Bu çalışmalarla Alacahöyük'e gelen yıllık 35 bin ziyaretçi sayısının ise ikiye katlanarak, 70 bine ulaşılması hedefleniyor.
Barajın arkeolojik kazı çalışmalarına da destek veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın sit alanı dışındaki bölgede tesis ettiği rekreasyon alanında sosyal tesisler, Alacahöyük Kazıları Araştırma Merkezi, misafirhane, kütüphane, sergi ve konferans salonu, satış büfeleri, yürüyüş bantları, otopark, Hitit arabalarıyla yapılabilecek geziler için yollar, baraj ve kazı alanları için seyir terasları, tabii tarım alanları, laboratuvar, atölyeler ve çalışma ofisleri yapıldı.

Baraj, zirai arazilere su temin ediyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hitit Barajı'nın arkeolojik kazılarla ortaya çıkarıldığını anımsatarak, şunları söyledi:

"DSİ de bu kazılara destek veriyor. Daha sonra 3 bin yıllık bu barajın gelecek nesillere aktarılması ve ziyaretçiler tarafından görülmesi için bir rekreasyon projesi hazırladık. Sit alanı dışında uyguladığımız bu rekreasyon projesi ile bölgedeki yerli ve yabancı turist sayısını artırmayı hedefledik. Ayrıca bu tarihi baraja yeniden işlev kazandırarak, bölgedeki zirai arazilerin sulanmasını sağladık."

Kültür turizmine katkı veriliyor

Bakan Eroğlu, bu çalışmalar ile bölgede kültür turizmine katkı verdiklerini belirterek, "Biz sadece günümüzün devasa büyük barajlarını yapmıyoruz. Avrupa ve Ortadoğu'nun mitolojisini, dilini, dinini, siyasetini büyük ölçüde etkileyen Hititlerin en önemli yerleşim merkezleri arasında yer alan, tarihi Alacahöyük'te bulunan antik Hitit Barajı'nın da tanıtımını ve korumasını gerçekleştiren bir kurum olarak çok önemli bir rol üstleniyoruz" dedi.

Kaynak : Anadolu Ajansı/Çorum-Alaca
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat