İstanbul'da fark 17 bin 719 indi

Siyaset 7 Nisan 2019 06:04
Videoyu Aç İstanbul'da fark 17 bin 719 indi
A
a

CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ile Ak Parti İstanbul adayı Binali Yıldırım arasındaki oy farkı giderek azalıyor...

İstanbul'da 16 ilçede geçersiz oy sayımı tamamlandı ve Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkı azaldı. İstanbul'daki ilçelerde oyların tamamı sayılıyor.

Fark Yıldırım lehine azalıyor

YSK'nın sitesindeki verilere göre, akşam saatlerinde fark 18 bin 223 olarak açıklanmıştı. Alınan son bilgilere göre fark Binali Yıldırım lehine az da olsa kapandı.

İki aday arasındaki oy farkı 17.719

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu son rakamları açıkladı. Resmi olmayan 31 Mart Yerel seçim sonuçlarına göre, geçersiz oyların yüzde 57.7'sinin sayıldı. Bu sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki fark 17 bin 719 olduğunu söyledi.

CHP'li Ekrem İmamoğlu rakamları Twitter'dan yayınladı. Ekrem İmamoğlu'nun oyu 4 milyon 171 bin 491 ve Binali Yıldırım'ın oyu ise 4 milyon 153 bin 773 oldu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, itirazlar ve oy sayımlarıyla farkın kapanmayacağını ifade etmişti.

İlk açıklandığı fark 27 bin 889'du

YSK Başkanı Sadi Güven'in seçim sabahı yaptığı açıklamada, 'Sonuçlar, Ekrem İmamoğlu 4 milyon 159 bin 650 Binali Bey'in 4 milyon 131 bin 761 oyu sisteme tanımlanmış. İtiraz süreçleri devam ediyor.' demişti.

5 ilçede oylar yeniden sayılacak

İstanbul İl Seçim Kurulu, itiraz üzerine Maltepe, Beyoğlu, Beylikdüzü, Şişli ve Kağıthane'de geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdi.

Kararda, seçim torbalarında geçersiz oyların ayrı şekilde bağlanıp mühürlenmediği görüldü. Geçersiz oyların tutanakta yazılandan eksik ya da fazla olduğu ve bu şekilde geçersiz oyların tespitinin mümkün olmadığı anlaşıldı. Büyükşehir Belediye Başkanlığına ilişkin tüm oyların yeniden sayılarak sandık sonuç tutanağının yeniden düzenlenecek. YSK'nın 3. maddesi uyarınca yeniden yapılan sayımla ortaya çıkan sonucun tüm siyasi parti ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.

AK Parti' İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, 'YSK, mazbatayı kime verirse başkan odur. Başka bir şey söylemek yakışık kalmaz. Fark 18 bin civarına düşmüş durumda. Bir yandan da işlemler devam ediyor. Daha sayılacak sandık var. Kamuoyunu yanıltmak istemiyoruz. Sayım tamamen yapıldığında farkın değişeceği kararındayız. Bazı ilçelerde oylar geçersizler sayılıyor.' dedi.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat