İstanbul'da Kritik Suriye zirvesi yarın

Dünya 26 Ekim 2018 10:13
Videoyu Aç İstanbul'da Kritik Suriye zirvesi yarın
A
a

İstanbul, yarın Suriye meselesiyle ilgili önemli bir zirveye ev sahipliği yapacak. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel Çengelköy'deki Vahdettin Köşkü'nde düzenlenecek 4'lü Suriye Zirvesi'nde bir araya gelecek.

İKİLİ GÖRÜŞMELER DE GERÇEKLEŞECEK

Ana gündem maddesi "Suriye meselesi" olan 4'lü zirvede, İdlib mutabakatı kapsamında yapılan çalışmalar, bölgedeki son gelişmeler, terörle mücadelede işbirliği, insani yardımlar, mültecilerin durumu ele alınacak. Sabah'ın haberine göre, Suriye'deki siyasi geçiş süreci, yeni anayasa hazırlık çalışmaları, Cenevre ve Astana süreçlerine yapılabilecek katkılar da değerlendirilecek. Zirve sonrasında 4 ülke tarafından ortak bir bildiri de yayımlanacak.

Erdoğan, zirve kapsamında liderlerle ikili görüşmeler de gerçekleştirecek. İkili görüşmelerde ekonomik ilişkileri geliştirmek için atılacak adımların yanı sıra Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili görüş alışverişinde bulunulacak. Erdoğan'ın Merkel ve Macron ile yapacağı görüşmelerde Türkiye'nin AB üyelik süreci de değerlendirilecek.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat