İşte Hayatın İçinden Bir Aile Dramı

ÇORUM 29 Kasım 2018 11:34
Videoyu Aç İşte Hayatın İçinden Bir Aile Dramı
A
a

5.5 aydır çalmadık kapı bırakmadı!.Her geçen büyüyor, gelişiyor diye övündüğümüz Çorum’da hem de kent merkezine çok da uzak olmayan bir noktada bir aile dramı yaşanıyor...


 

Kentin ana arterine çok kısa mesafede bulunan Üçtutlar Mahallesi Emir Ahmet Sokak No:33 adresinde ikamet eden Kaynak Ailesi, yaklaşık 5,5 aydır büyük bir çaresizlik içerisinde yaşama tutunma mücadelesi veriyor.

Yıllar önce taşeron olarak çalıştığı işten çıkarılan baba Mustafa Kaynak, bir yandan hukuk mücadelesi ile uğraşırken, diğer yandan da Ramazan ayının son günlerinde meydana gelen talihsiz bir olay ile yaşamı alt üst oldu.

Takvimlerin 11 Haziran 2018 tarihini gösterdiği gece; Kaynak Ailesi’nin bireylerinden psikolojik sorunları olduğu öne sürülen 19 yaşındaki O.K, ailesiyle birlikte yaşadığı iki katlı evin oturma odasına kendisini kilitleyip ateşe verdi.

Ve ajanslara da; ‘Kendini odaya kilitleyip evi ateşe verdi’ diye düşen o talihsiz olay ile birlikte Kaynak Ailesi için sıkıntılı günlerde başlamış.

O talihsiz olayın ardından yaşamlarının daha da zorlaştığını anlatan Mustafa Kaynak, yangında eşyalarının yandığını, eş dost yardımı ile ayakta kalmaya çalıştıklarını, piyasaya ise 50 bin liraya yakın borçlandığını söyledi.

Evin Hanımı Fadime Kaynak ise; adeta bir dokun, bir ah işit misali; yaşadıklarını anlatırken, sözcükler boğazında düğümleniyordu:

‘Yaşama tutunabilmek için eş dost ve yakınlarımın referansları ile evlere yarım gün temizliğe gidiyorum. Gördüğünüz gibi bir göz odada yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Kış gelmek üzere, üzerimde başkalarının verdiği bu elbiseden başka bir elbisem yok. Buradan devlet yetkililerine sesleniyorum; ‘Ne olur eşime bir iş verin’.

Başka bir şey istemiyoruz. Çünkü hangi kapıyı çalsak, yüzümüze kapandı. Sosyal Yardımlaşma ekmek karnesi veriyordu, kestiler. Belediye’den gıda yardımı geliyordu, o da bu ay kesilecekmiş. Şu an piyasaya 50 bin lira borçlandık, ne yapacağımız bilemiyoruz. Felçli ve yatalak annem için 100 TL yardım veriliyordu, onu da kestiler.’ diye konuştu.

Geçmişte yaşadığı bir olay yüzünden aldığı cezasını denetimli serbestlikle tamamlamaya çalışan Mustafa Kaynak da ‘Tek isteğim bir iş’ diyor.

Yaşadıkları talihsiz o yangın olayının ardından yaşamlarının alt üst olduğunu anlatan Mustafa Kaynak; ‘’Aslen Merkeze bağlı Güverselek Köyü’ndeniz.’ diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘ Yıllar önce yaşanan bir olay nedeniyle cezaevine düştüm. Şu an Denetimli Serbestlik kapsamında cezamın kalan kısmı için imzaya gidiyorum.

11 Haziran Gecesi yaşadığımız o talihsiz yangının ardından bizim için sıkıntılı günler başladı. Yetkililere gidip derdimizi anlatmaya çalıştıysak da, hepsi geçiştirildi.

Sosyal Yardımlaşma ’ya yönlendirdiler, oradan 3 bin lira yardım geldi. Geri isterler diye harcamaya korktum. Eşim, çevreye olan borçlara vermiş..’

‘Derdini anlatmak için gittiği bir Vali Yardımcısının, ‘Sosyal Yardımlaşma 3 bin lira vermiş, aileni al, Çorum’dan çek git’ dediğini öne süren Mustafa Kaynak; yaşadıklarını anlattığı konuşmasına şöyle devam etti:

‘Biz bu ülkenin yurttaşı değil miyiz?

Hangi kapıya gittiysem, elim boş döndü, kimi nasihat etti, kimi de ‘seni arayacağız’ deyip gönderdi. Yangının ardından Belediye Başkanımızın eşi gelip, eşimle görüşmüş, o kadar. Yangında eşyalarımız yanıp kullanılmaz hale geldi. Başımızı sokacak yer istediğimizde, yanı başımızda bir evi gösterdiler. Ama gösterdikleri evin ne elektriği, ne de suyu var.

Elimde avucumda yok ki, ne yapabilirim.

Devlet yetkililerinden tek isteğim; çalışıp ailemi el güne muhtaç etmeden geçindirebileceğim bir iş istiyorum. ‘

‘Yaklaşık 5.5 aydır gitmediğim kurum, çalmadığım kapı kalmadı.’ diyen talihsiz yurttaş Mustafa Kaynak; yapılan yardımları anlatırken ise şöyle konuştu:

‘Sosyal Yardımlaşma kömür yardımı yaptı, ekmek karnesi veriyordu, nedense onu kestiler. Belediye’den gıda yardımı geliyordu, o da bu ay sonu kesilecekmiş.

Önümüz kış. Elde yok, avuçta yok.

Biz ne edeceğiz, ne yapacağız. Bilemiyorum. Eş dost yardımı ile nereye kadar gideceğiz?

İş arıyoruz, bulamıyoruz. Evde felçli ve yatalak annem ile birlikte tek göz oda evde yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Allah’tan annem üç beş kuruş maaş alıyor da, yaşama tutunmaya çalışıyoruz. Aldığı yardım parası da, bezine tedavisine zar zor yetiyor annemin.

Umuyorum, ümit ediyorum; devlet yetkililerimiz, sesimizi feryadımızı duyar da, bizi bu çaresizlikten bir an önce kurtarır.

Biz de bu ülkenin yurttaşıyız. Devletimiz; nasıl göçmen yurttaşlara kol kanat geriyor, sahip çıkıyorsa bizlere de sahip çıkar, kol kanat gerer diye düşünüyor ve ümit ediyorum.’

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat