KHK'lı başkanlar mazbata alamayacak

Siyaset 11 Nisan 2019 10:25
Videoyu Aç KHK'lı başkanlar mazbata alamayacak
A
a

KHK'lı olan Başkanların mazbata alamayacağı açıklandı. YSK, Mazbatanın, seçim yarışını ikinci olarak kazanan isime verilmesi kararını verdi.

Yüksek Seçim Kurulu, KHK ile kamudan atılmış olan ve 31 Mart tarihinde belediye başkan adayı seçilen kişilere mazbata verilmeyeceğini belirtti. Mazbataların bu seçimi ikinci olarak tamamlayan adaya verileceği açıklandı.

HDP'den Diyarbakır'da Bağlar Belediye Başkanlığı seçiminde yüksek oy olan Zeyyat Ceylan, öğretmenlik görevi yaparken çıkarılan KHK ile ihraç edilmişti. Van'da Tuşba'da seçimi kazanan Yılmaz Berki, Edremit'te ise Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Çaldıran'da Leyla Atsak'ın KHK ile ihraç edildiği belirtiliyor. Bu kişilerin, ihraç edilmelerinden dolayı mazbatalarını alamayacağına dair itirazlar yapıldı. İtirazlardan bir tanesi Diyarbakır Bağlar'da ikinci olan AK Parti'nin adayı Hüseyin Beyoğlu tarafından YSK'ya yapıldı. 

Muhtar seçimi için de aynı karar verilmişti

YSK, muhtar adayına da mazbata verilmemesine, ikinci olan adayın muhtar olarak ilan edilmesine karar çıkarmıştı. Buna göre, YSK, Malatya'nın Doğanşehir ilçesinin Kadılı Mahallesi'nde resmi olmayan sonuçlara göre muhtarlık seçimini kazanmış olan Hüseyin Arslan hakkındaki kararda, kendisine mazbata verilemeyeceği belirtilmiş ve seçilme yeterliliği taşıyan kendisinden sonra en çok oy alan kişiye mazbata verilmesi kararlaştırılmıştı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat