Kürtler kime oy verecek?

Siyaset 21 Mayıs 2018 02:35
Videoyu Aç Kürtler kime oy verecek?
A
a

Kürtler kime oy verecek? Son seçim anketi açıklandı.24 Haziran seçimine doğru geri sayım sürerken anketler de peş peşe açıklanıyor...

AK Parti, anketlere göre yüzde 46-48 bandında olduklarını açıkladı. RAWEST Araştırma'nın bölgedeki
15 şehirde Kürtlerle yaptığı anketin sonuçlarına göre, HDP'nin oylarında düşüş var... Kürt oyları kime gidiyor?

RAWEST Araştırma'nın 5–6 Mayıs 2018 tarihleri arasında, bölgedeki 15 şehirde, (Ağrı, Antep, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Diyarbakır, Erzurum, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Van.) 1.537 kişi ile hanelerde yüz yüze görüşülerek, yüzde 95 güven aralığı, yüzde 2.5 hata payı ile gerçekleştirdiği ankete göre Kürt oyları nereye gidecek? Katılımcıların yüzde 88.2'si 24 Haziran'da seçime gideceğini ve oy kullanacağını açıklamış...

HDP'DEN SAADET'E KAYIŞ VAR

1 Kasım 2015 ve 5-6 Mayıs 2018 araştırma sonuçları karşılaştırıldığında 1 Kasım'daki yüzde 55 HDP oyunun yüzde 47'ye gerilediği görülüyor. HDP kendisinin 16 Nisan oylarının üstünde, 1 Kasım oylarının altında görünüyor. Araştırma, HDP'den % 6 civarında oyun millet ittifakına kaydığını düşündürüyor. Bu oyların en çok Saadet Partisi'ne yöneldiği ihtimali daha güçlü bulunuyor.

ERDOĞAN'IN OYU ARTTI, DEMİRTAŞ'INKİ AZALDI

“Cumhurbaşkanlığının ilk turunda hangi adaya oy vereceksiniz?” sorusuna Erdoğan yüzde 40, Demirtaş yüzde 49.5 oranları var, diğerleri oldukça düşük oranlardadır. Erdoğan için bölgede beklenenden yüksek, Demirtaş için beklenenden düşük bir oran çıktığı görülüyor. Öte yandan Demirtaş'ın oy oranının HDP'nin oy oranının üstüne çıktığı da bir gerçek olarak ortaya çıkmış.

İKİNCİ TURA KALIRSA İNCE DEMİRTAŞ'I GEÇİYOR

“Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa Erdoğan karşısında kazanma şansı en yüksek olan aday” sorusuna Demirtaş'ın da üstüne çıkan oran yüzde 38.5 ile Muharrem İnce olmuş. Bölgede İnce ikinci tur için her geçen gün puan kazanıyor ve şansı artıyor.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat