Elvan Simsek

hitittv.com

SEÇİM KRİTİK ANALİZ HABER

Cumhurbaşkanı daha çok erken seçimi istiyordu, Başbakan’ın da kafası zaten daha çok buna yatıyordu; neticede koalisyon kurulamadı ve ufukta erken seçim göründü. Cumhurbaşkanı koalisyon istemiyor, erken seçimi arzuluyordu.Tamam, Başbakan da daha çok erken seçim yanlısıydı.

A
a
Gerçek şu ki AK Parti zihin olarak bir koalisyona hazır değildi. 13 yılın ardından bir ortaklığa girmek kolay olmayacaktı; olmadı da nitekim. Yine de herşey boşu boşuna değildi ve belki de 35 saatlik istikşafi görüşmelerin müktesabatı Kasım ayından sonra işe yarayacak. Zira erken seçime gitmek başta AK Parti olmak üzere siyaset için çok ferahlatıcı görünmekle birlikte muhtemel neticeleri siyasi istikrar için şu an şart.

Geçelim...
 
AK Parti ve CHP’nin tabanlarının koalisyon istemediği biliniyor. Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu da bu isteksizliğin sunduğu tablo ile  koalisyon arayışında rahatlıkla bir araya geldiler.
 
“Seçime gidilir, aynı tablo çıkarsa bu kez tabanların da söyleyecek sözü kalmaz, koalisyon kurarız” kolaylığıyla hareket ediyorlar.
 
Kendi açılarından haksız değiller...
 
Belki bir koalisyon için gereken çabayı göstererek tabanlarını ikna edebilirlerdi ama bu zorluğa girmektense 3 ay daha kaybedip garantili 4 yıla oynamayı daha akıllıca gördüler.
 
Buna da kabul...
 
Ancak, erken seçim muhtemel sonuçları itibariyle AK Parti’ye dikensiz gül bahçesi vaat etmiyor. 
 
Son anketler oyların 4 ya da 5 puan arttığını gösteriyor ama dört partinin yüzde 10 barajını aştığı düzende bu tek başına iktidar garantisi değildir.Seçim öncesi HDP'li vekiller haklarında düzenlenmiş fezlekeler ne durumda olur henüz belli değil.
Yoksa HDP'liler CHP içerisinden mi aday olurlar bunlar hep seçim senaryoları.
 
Son terör olaylarına rağmen HDP oylarının anlamlı bir şekilde düşmesini gerektirecek bir gelişme de yaşanıyor. HDP, son seçimde AK Parti ve CHP’den ciddi oy transferi yaptı. Yine anketlere göre AK Parti’den kayan oyların erken dönemde geri dönüşü ne kadar mümkün olur birlikte göreceğiz . 
 
Belki CHP kökenli oylar HDP'den  geri dönebilir ama bu çok kısıtlı etki yaratacaktır.Önemli olan doğudan HDP'lilerin seçim öncesi bölge halkını ne kadar tehdit eder ve oy alır henüz belli değil.
 
Hükümetin seçim öncesi seçmen güvenliği için seçim bölgesini merkezlerde mi  toplar oy kullandırır buda YSK'ya bağlı.
 
 PKK'nın etkisi ve terör olayları  HDP'nin oylarını düşürürken, CHP ve MHP’nin oy keybettiği yeni bir tablo da çıkabilir. Şu anda anketler zaten MHP’nin oy kaybettiğini gösteriyor ve erken seçimden sonra oluşacak Meclis’te MHP grubunun dördüncü sıraya gerilemesi hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.
 
Erken genel seçim şimdilik bunları söyletiyor. Bir de tablonun netleştiği durumda söylenecekler var. 

Seçim hükümetini Cumhurbaşkanı mı kuracak, iki parti mi? HDP kabinede olacak mı olmayacak mı? Son dakikada MHP tavır değiştirecek mi, böyle mi kalacak? MHP TBMM'de oylamaya katılmayarak AK Partiyi pasifize mi desteklemiş olacak  göreceğiz
 
Bir de bu soruların cevabı belli olduktan sonra söylenecekler var tabiki...
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat