Öğrenciyi toprakla buluşturan okul

ÇORUM 5 Şubat 2019 11:42
Videoyu Aç Öğrenciyi toprakla buluşturan okul
A
a

Çorum’da bir lisede kurulan serayla birlikte öğrenciler sebze ve meyve yetiştiriyor...

Mehmetçik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Madan öncülüğünde okul öğretmenleri Ramazan Arslan, Abdulhalık Kürşat Arık ve Melike Dibo tarafından hazırlanarak Avrupa Birliği’ne sunulan “Sağlıklı Gelecek Nesiller ve Sürdürebilirlik için Okullarda Organik Gıda Üretimi” projesi kabul edildi. 19 bin avro bütçeye sahip olan projeyle okula 72 metrekare sera kurulurken, 300 metrekare ise bahçe oluşturuldu.

Ders aralarında toprakla buluşarak stres atıp organik tarımı uygulamalı olarak öğrenen öğretmen ve öğrenciler, serada kışın tere, marul, ıspanak ve soğan yazın ise domates, biber, salatalık, patlıcan ve fasulye yetiştiriyor. Okul yönetimi tarafından bahçede ise çilek üretimi yapılıyor. Sera ve bahçede organik olarak yetiştirilen sebze ve meyveler yine okul öğretmenleri ve öğrenciler tarafından tüketiliyor. Proje kapsamında verilen eğitimlerde ise öğrenciler çevre kirliliği konusunda bilinçlendirilirken, besin zinciri hakkında da bilgilendiriliyor. Projede ayrıca organik tarımla havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığı korunması hedefleniyor.

Mehmetçik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Madan, öğrencilerin daha sağlıklı besin tüketmeleri amacıyla böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.Eğitim sisteminin amacının sadece öğrencileri üniversiteye hazırlamak veya sınavlarla mücadele eden bir öğrenci yetiştirmek olmadığını dile getiren Madan, öğrencileri hayatlarının her anında kullanabilecekleri bilgilerle donatmanın da kendilerinin asli görevi olduğunu belirtti.
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat