Sarıkız Örümceği Çorum’da büyük endişe yarattı

ÇORUM 6 Ağustos 2019 16:18
Videoyu Aç Sarıkız Örümceği Çorum’da büyük endişe yarattı
A
a

Sondakika haber: Dünyada çöl bölgelerinde, Türkiye’de ise daha çok Doğu ve Güneydoğu’da görülen’sarıkız’ örümceği (camel spider) Çorum’da büyük endişe yarattı...

Dünyada çöl bölgelerinde, Türkiye’de ise daha çok Doğu ve Güneydoğu’da görülen’sarıkız’ örümceği (camel spider) Çorum’da büyük endişe yarattı. Edinilen bilgiye göre, Çorum’da Küçük Sanayi Sitesi’nde bir iş yerinde görülen ve zehirli olmasıyla bilinen ayrıca et yiyerek beslenen sarıkız örümceğine karşı uzmanlar, çok dikkatli olunması konusunda uyardı. Çok tehlikeli bir tür olan sarıkız örümceği daha çok Türkiye’de Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülüyordu. Çorum’da son dönemlerde hem bağ evlerinden, hem de bazı işyerlerinden sarıkız örümceği ile ilgili çok sayıda şikayet gelmeye başladı. Et yiyerek beslenen örümcek şehirde büyük endişe uyandırdı.

SARIKIZ ÖRÜMCEĞİ NEDİR?

Sarıkız örümceği ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, Dünya üzerinde ise yoğun olarak Afrika ve Namibya’da bulunmaktadır. Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız örümceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız örümcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Boyları 8-10 santim olan sarıkız örümceği, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Gözleri ışıktan rahatsız olduğu için yalnızca geceleri hareket eder. Saatte 1,5 kilo metre katedebilir ve 1 metre yüksekliğe zıplayabilir.

GECELERİ ORTAYA ÇIKIYOR!

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sıklıkla rastlanan ve sarıkız örümceği olarak bilinen böceklerin zehri ve ölümcül olabileceğini belirten uzmanlar ise vatandaşların duyarlı olması gerektiğini söyledi. Uzmanlar olası böcek ısırmalarına karşı vatandaşların mutlaka doktora başvurmasını isterken, vatandaşlar ise bu durumdan dolayı tedirgin olduklarını kaydetti. Bazı vatandaşlar bir insan eli kadar boyu olan ve 1 metre yükseğe zıplayabilen, akrep bile avlayabilen örümceklerden korktuklarını söyleyerek önlem alınması için yetkililere çağrıda bulundu. Vatandaşlar, örümceklerin özellikle çocuklara zarar verebileceğini belirterek ilaçlama yapılmasını istedi.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat