Soğan'ın tarla fiyatı tezgah fiyatının 6 katı!

ÇORUM 2 Mayıs 2019 12:56
Videoyu Aç Soğan'ın tarla fiyatı tezgah fiyatının 6 katı!
A
a

Osmaniye'de soğan hasadının başlamasının yanı sıra soğan tarlada 1 liraya alıcı bulurken, vatandaşa gelene kadar fiyatı 6 liraya kadar çıkıyor.


Soğan'ın tarla fiyatı tezgah fiyatının 6 katı!

Kuru soğan hasadı Osmaniye'de başladı. Olan ilk ürünler hasat edilerek iç piyasada satış işlemi başladı.

Bu sene toplanan soğanlardan gayet memnun olan üretici, soğanın tarladaki kilogram fiyatıyla tezgahtaki kilogram fiyatının arasında yüksek fark olmasından yakınmakta. Ayrıca üreticiler bu yıl market ve pazarlarda uç fiyattan satılan soğanın tohum fiyatlarını da etkileyeceğinden oldukça tedirgin.

Osmaniyeli soğan üreticisi olan Necati Aykan, bu sezonda toplanan soğanların yüksek olduğunu ifade ederek, hasatlarının bu yıl çok güzel olduğunu vurguladı. Üretici Aykan, ‘'Fiyatlarımız önceleri çok yüksekti. Vatandaşlarımız da yüksek fiyattan soğanı yiyordu. Ancak şu anda kilogramı 1 liraya düştü. Bu seviyeyi koruyacağını düşünüyorum. İlk olan hasat ürünlerini İstanbul, Trabzon ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine gönderiyoruz. Bu yıl soğan ekimi ülkemizde az yapıldı. Önceden tarlada fiyatı yaklaşık 3 liraya satılıyordu, şimdi 1 liraya satılıyor. Gübre mazot ilaç derken maliyetimizi zor karşılıyoruz, sıkıntı çekiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat