Tarihi Velipaşa Hanı Gün yüzüne çıkmaya başladı

ÇORUM 7 Eylül 2018 16:55
Videoyu Aç Tarihi Velipaşa Hanı Gün yüzüne çıkmaya başladı
A
a

Çorum’da 150 yıllık geçmişe sahip olan tarihi Veli Paşa Hanı, belediye tarafından restore edilecek. Kentin en değerli kültür varlıkları arasında yer alan ve Veli Paşa Vakfı arasında imzalanan protokolle 35 yıllığına Çorum Belediyesi’ne kiralanan tarihi hanın bir cazibe merkezi haline gelmesi planlanıyor.


Eski Hitit Gıdanın bulunduğu yerin Orası Fotoğrafta gözüken Ender tarihi yapılarımız arasında yer alan Velipaşa Hanı’nın restorasyon çalışmasına Çorum Belediyesi öncülüğünde devam ediyor. Restorasyon tamamlandığında Velipaşa Hanı yaşayan tarihi yapılar arasında yerini alacak. Velipaşa Hanı Çorum ve ülke turizmine kazandırılacak.

Çorum’da az sayıda tarihi ve kültürel değeri olan eser bulunduğunu, bu az sayıdaki eserlerle ilgili de çalışmalar yaptıklarını söyleyen Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Veli Paşa Hanı’nın ülkemizdeki sivil mimarinin en güzel örneklerinden biri olduğunu belirtti. Tarihi eserlerin yapıldıkları dönemin izlerini taşıdığına vurgu yapan Başkan Gül, “Koruma kurulu tarafından onaylı röleve, restitüsyon ve restorasyon projesine göre binanın yıllar içinde maruz kaldığı tahribatı onarmak, yapıyı özgün olmayan eklerden kurtarmak için projelerimizi hazırladık. Restorasyonda zemin katta biri batı cephede, biri güney cephede olmak üzere avluya açılan 2 restoran ile birlikte çeşitli dükkanlar da yer alacak” dedi.

Restorasyon sırasında hana bitişik özel mülkiyette bulunan 4 parselin cephelerinin de hanın cephesine uygun olarak düzenleneceğini vurgulayan Başkan Zeki Gül, “Dükkânlarda Çorum’un yöresel ürünleri yer alacak. Şehrimize gelen turistler için yeni bir cazibe merkezi haline gelecek.” diye konuştu. Tarihi eserleri ecdadın kendilerine mirası, aynı zamanda da yeni neslin emaneti olarak gördüklerini belirten Başkan Gül, “Şehrimiz, tarihi binalar açısından kısıtlı bir şehir. Bu yüzden tarihi kimliği olan bölgelerde ve eserlerde kapsamlı bir restorasyon çalışmasına başlayacağız. Velipaşa Hanı, Eski Polis Karakolu, Güpür Hamamı, Dikiciler Arastası ve Çorum Kalesi’nde yapacağımız çalışmalarla tarihi dokuyu açığa çıkaracağız. Birkaç yıl içerisinde, Çorum turizm potansiyeli açısından da çok ileri bir noktaya gelecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat