TBMM Başkanı bugün belli olacak!

Genel 24 Şubat 2019 11:04
Videoyu Aç TBMM  Başkanı bugün belli olacak!
A
a

TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları bitti. Partilerin adayları belli oldu. Meclis Başkanı bugün belli olacak. AK Parti'nin Meclis Başkanlığı için adayı AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop oldu. Şentop'un ,TBMM yeni başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

BAŞKANLIK İÇİN 4 PARTİDEN 5 ADAY YARIŞACAK

Binali Yıldırım, AK Parti'nin 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye adayı olması üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığından istifa etmişti. Binali Yıldırım geçici Meclis Başkanı olarak en yaşlı olan Celal Adan'a görevini devretmişti.

Meclis Başkanlığı için siyasi partilerin adayları belli oldu. Bugün yeni Meclis Başkanı seçilecek.

AK Parti'nin Meclis Başkanlığı için adayı AK Parti Milletvekili Mustafa Şentop oldu. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) AK Parti'yi destekleyeceğini söylediği için, Meclis Başkanlığı için bir aday göstermedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Meclis Başkanlığı için adayı CHP Milletvekili Engin Altay olurken, İYİ Parti'nin adayı ise İYİ Parti Milletvekili İmam Hüseyin Filiz oldu. HDP'nin Meclis Başkanlığı için adayı ise HDP Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü oldu. Öte yandan AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu da dün başvuru yaparak Meclis Başkanlığına aday oldu.

Meclis Başkanlığı gizli oyla yapılacak. 1. ve 2. Turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, 3. turda da salt çoğunluk olan 301 oy aranacak.

Ola ki üçüncü oylama sırasında salt çoğunluk sağlanmazsa, bu oylama da en çok oy alan 2 aday için dördüncü bir oylama gerçekleştirilecek. Son oylamada en fazla oy alan başkan olacak.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat