trafik

Terörist Müslüm yatağında Paketlendi

Dünya 26 Şubat 2018 08:50
Videoyu Aç Terörist Müslüm yatağında Paketlendi
A
a

Herkes Bu Haberi Konuşuyor: Dün Çekya’nın başkenti Prag’da gözaltına alınan PKK’nın Suriye kolu PYD’nin eski eş başkanı Salih Müslim'in nasıl yakalandığının ayrıntıları ortaya çıktı...

PYD'nin eski eşbaşkanı Salih Müslüm, Prag polisinin ani operasyonuyla gözaltına alındı. Çekya İnterpol Birimi, Müslüm'ün Türkiye'nin talebi ve ilettiği yakalama emirlerine istinaden gözaltına alındığını bildirdi. Müslüm'ün Parag'da kaldığı oteli belirleyen MİT'in Çek polisine istihbarat verdiği öğrenildi.

YATAĞINDA GÖZALTINA ALINMIŞ

İstihbarat üzerine Çek polisi Müslüm'ün kaldığı otele saat 02.35'te şok bir baskın yapıp teröristbaşını yatağında gözaltına aldı. Müslüm son olarak Zeytin Dalı Operasyonu'yla ilgili Türkiye'yi suçlayan yalan propaganlar sunduğu Brüksel'deki bir toplantıya katılmıştı. Prag'da da benzer bir etkinliğe katılacağına yönelik haberler üzerine Çek yetkililerden yakalanması talep edildi.

DİPLOMASİ ZAFERİ

Müslüm'ün Prag'da yakalanması son günlerde yürütülen diplomasi zaferinin de göstergesi oldu. Düne kadar PYD'nin Prag'da büro açmasına göz yuman Çekya Türkiye'nin talebiyle Müslim'i yakaladı.

OTEL GÖRÜNTÜSÜ YAKALATTI

Muslüm'ün cumartesi günü Prag'daki Marriot Otel'de görüldüğüne dair görüntü sızmıştı.

BAŞINA ÖDÜL KONMUŞTU

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Şubat 2016'da Merasim Sokak'ta Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait personel servislerinin geçişi sırasında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıyla ilgili olarak yürüttüğü soruşturma kapsamında Müslüm hakkında yakalama kararı çıkarttı. Adalet Bakanlığı, Kasım 2016'da İnterpol'e başvurarak Müslüm için kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti. Müslüm, iki hafta önce İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı "Terör Listesi"ne kırmızı sırada eklendi ve bulunmasına yardımcı olanlara da 4 milyon TL ödül konuldu.

İADESİ ÖNÜNDE ENGEL YOK

Teröristbaşını göz altına alan Çekya'nın Türkiye ile birlikte tarafı olduğu 'Suçluların İadesine Dair 1959 tarihli Avrupa Sözleşmesi' gereğince Salih Müslüm'ü Türkiye'ye iade etmesi gerekiyor.

Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Müslüm'ün Türkiye'ye iade talebini Çekya Dışişleri Bakan Yardımcısına ilettiğini açıkladı. Müslüm'ün iade dosyası en geç 18 gün içinde tamamlanarak Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Çekya'ya gönderilecek. Türkiye ve Çekya, Suçluların İadesine Dair 1959 tarihli Avrupa Sözleşmesi ve Terörizmin Önlenmesine Dair 1977 tarihli Avrupa Sözleşmesi'nin tarafları olduğu için Müslüm'ün Türkiye'ye iade edilmesi gerekiyor. Her iki anlaşma da, "siyasi suç" dışındaki eylemlerin zanlı ve hükümlülerinin, "idam" edilmemeleri koşuluyla talepte bulunan ülkeye iade edilmesini öngörüyor.

18 GÜN İÇİNDE GÖNDERİLECEK

Türkiye, "geçici tutuklama" kararından itibaren 18 gün içinde, dosyayı hazırlayıp Çekya'ya gönderecek. Müslüm hakkında verilmesi beklenen "geçici tutuklama" kararı 40 gün sürecek. Bu süre içinde iade dosyası karara bağlanamazsa, yeniden "geçici tutuklama" veya "ev hapsi" kararı verilecek.
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat