Ulusal ve Uluslararası Spor Salonumuz Olacak

ÇORUM 18 Temmuz 2018 12:34
Videoyu Aç Ulusal ve Uluslararası  Spor Salonumuz Olacak
A
a

Çorum Belediye başkanı Gül: %70’ini tamamladığımız 4.840 kişilik, Ulusal ve Uluslararası standartlara uygun Yeni Spor Salonumuz olacak. Çorum’u bir “spor kenti” haline getirmek, yeni sportif başarılar elde etmek için gerekli olan tesisleşme çalışmalarımız devam ediyor dedi...

Çorum Belediyesi olarak sporun topluma yaygınlaştırılması için ayrıca tüm Çorumluların sportif faaliyetlere ve organizasyonlara aktif bir şekilde katılmasını sağlamak amacıyla spora önemli yatırımlar yaptıklarını söyleyen Zeki Gül, “Şehrimizde bu amaçla inşa ettiğimiz birçok eser var. Mahalle Spor Salonları, Parklarımızda inşa ettiğimiz semt sahaları, Stadyum, Çorumspor Tesislerimiz bu yatırımlardan bazıları. Bunların yanında mahallelerimizde bulunan kültür ve sanat merkezlerimizde hanım kardeşlerimiz sportif faaliyetlere katılabiliyorlar” dedi.

Çorum’u bir “spor kenti” haline getirmek, yeni sportif başarılar elde etmek için gerekli olan tesisleşme çalışmalarına devam ettiklerini hatırlatan Gül, “Sporu ve sportif başarıları teşvik ediyoruz. Her yıl amatör spor kulüplerimize malzeme yardımlarımız sürüyor. Kurumlar arası ve kurum içi spor turnuvaları düzenliyoruz. Şehrimizin tanıtımı için ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapıyoruz. Şehrimizde spor kültürünün oluşması, bu kültürün kalıcı olması için spora ilişkin her türlü değeri sahipleniyoruz. Bizden destek isteyen kurumlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza gerekli desteği sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sportif yatırımların en önemlilerinden birisinin 3 bin 500 kişilik spor salonu olduğunu kaydeden Gül, “Biliyorsunuz şu an mevcut stadyumun yanında, bir spor salonumuz var. Spor salonumuz değişen, gelişen Çorum’un ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir durumda değil. Hem eski hem de işlevsel bir yapı değil. Çorum’da gerek ulusal ve gerekse tüm sportif faaliyetlere ev sahipliği yapan spor salonumuz 1970’lerde yapılan 1000 seyirci kapasiteli bir spor salonudur. Spor Salonumuzun ısınması sıkıntılı, ses sistemi sıkıntılı, bunun yanında önemli organizasyonlarda sosyal alanlar konusunda sıkıntı yaşanıyor. Bütün sorunların çözümü için gerekli adımlar atıldı. Atılıyor. Spor salonumuzda zaman zaman bakım – onarım çalışmaları yapıldı. Belediye olarak şehrimize yakışan bir spor salonu kazandıralım istedik. Ve spor salonu inşaatımıza başladık” diye konuştu.

“Kunduzhan Mahallemizde yaklaşık 30 bin metrekarelik bir alanın içerisinde Hayvan Pazarımız vardı. Hayvan Pazarımızı başka bir noktaya inşa ettik.” Diyen Gül, konuşmasında şu açıklamalara yer verdi; “Spor salonumuz bu alanın 25 bin metrekarelik kısmını kaplıyor. İşin büyük çoğunluğunu bitirdik.İnşallah, yılsonuna doğru spor salonumuzu hizmete açacağız.

Salonumuzda;
3310 seyirci koltuğu var. 425 kişilik de bir vip koltuğu, 205 kişilik de protokol koltuğu bulunuyor. 900 kişilik de teleskopik koltuk ekledik. Böylece spor salonumuzun seyirci kapasitesin, 4 bin 840 kişiye çıkardık. Spor salonumuzda engelli kardeşlerimiz hem seyirci tribününde hem de protokol tribününde yer tahsis ettik. Spor salonuna giriş çıkışların daha rahat olması için vip girişi, protokol girişi, basın girişi, idari giriş, seyirci giriş, sporcu girişi, antrenman salonu girişleri ayrı yerlerden olacak. Engelli, seyirci, basın ve protokol için 4 adet asansör bulunmaktadır.

Spor salonumuzda basketbol, voleybol ve hentbol müsabakalarının oynanması için uluslararası standartlara uygun ölçülerde yapılmaktadır. Spor yapılan mekanın zemini önemli. Bu yüzden biz de salon zemine FİBA onaylı ahşap parke yapıyoruz. Salon içerisinde farklı boyutlarda 7 antrenman sahası bulunuyor. Antrenman sahaları, soyunma – giyinme odaları, rakip takım soyunma – giyinme odaları, basın açıklama odası, teknik hacimlerin tamamı zemin katta yer alıyor. Zemin katımızda hakemlere de bir oda tahsis ettik. İdari odaların bir kısmı zemin katta, bir kısmı da 1. katta bulunuyor. Salonumuzun 2. katında ise seyirci fuayesi, büfeler, protokol ve vip salonlar bulunuyor.

En son katımız olan 3. katımızda da basın salonu ve canlı yayın odaları var. Canlı yayın odasının alt yapısını hazırlıyoruz. Canlı yayın aracı için de yer tanzimi yapacağız. Salonumuz etrafında da otopark için ayrıca yer tahsis ettik.

Çorum’un spor hayatına, tanıtımına önemli katkılar sağlayacağına inandığımız ve böyle hedefle inşa ettiğimiz Spor Salonumuzun maliyeti 32.700.000,00.-TL. Spor salonumuzun yüzde % 70’ni tamamladık. İnşallah yılsonuna doğru tamamlayıp, Genlik Spor Genel Müdürlüğüne devri yapıldıktan sonra hizmete açacağız.

Belediyemizin şehrimize kazandırdığı bu eser, uzun yıllar sporumuza, sporcularımıza hizmet verecek.

En başta da ifade ettiğim gibi; Çorum’un bir spor kenti olması, hemşehrilerimizin spora, sportif faaliyetlerine ilgisinin artması, şehrimizin tanıtımı için tesisleşme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çorum’a, devasa bir spor kompleksi kazandırıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat