Uluslararası İlkyardım Eğitimine Çorum damgasını vurdu

ÇORUM 18 Mayıs 2019 11:39
Videoyu Aç Uluslararası  İlkyardım Eğitimine Çorum damgasını vurdu
A
a

Tacikistan'da ilk yardım eğitimini Çorum İl Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görev yapan Acil Tıp Teknisyeni Cemil ÇUFADAR da yer aldı. TİKA Duşanbe Program Koordinatörlüğü ile Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen eğitim programı kapsamında gelen Tacikistanlı doktor ve hemşire ve ebelere, eğitim verdi...


TİKA Duşanbe Program Koordinatörlüğü ile Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen eğitim programı kapsamında Türkiye'den gelen uzman ekip Tacikistanlı doktor ve hemşire ve ebelere, yenidoğan sağlığı konularında eğitim verdi.Eğitim veren Uzman Ekibin içerisinde Çorum İl Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görev yapan Acil Tıp Teknisyeni Cemil ÇUFADAR da yer aldı.

Doğumda bebeğin sağlığıyla ilgili oluşabilecek istenmeyen durumlara ne şekilde müdahale edilmesi gerektiğinin öğretilmesi amaçlanan ve bu sayede yenidoğan bebek ölüm oranlarının azaltılması ile doğum esnasında yaşanan aksaklıklara bağlı olarak bebeğin engelli bir birey haline gelmesinin önüne geçilmesi hedeflenen programa 48 kursiyer katıldı.

Eğitim programının sonunda başarılı olan kursiyere sertifikaları takdim edildi. Sertifika törenine Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Umarzoda Saida Gayrat, TİKA Duşanbe Program Koordinatörü Tarık Mete ve kursiyerler katıldı.

Tacikistan Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yardımcısı Gayrat törende yaptığı konuşmada, ülkesinde bebek ölüm oranlarının dünya ortalamasının üzerinde seyrettiğini, bu oranın düşürülebilmesi için bu tür eğitimlerin çok önemli bir fırsat olduğunu belirtti.Gayrat, Türkiye'nin bu alandaki tecrübesinin Tacikistan'a aktarılmasına aracılık ettiği için TİKA'ya teşekkür etti. TİKA Duşanbe Program Koordinatörü Mete ise eğitimlere katkıları için Türkiye'den gelen Eğitimci Ekibe Teşekkürlerini sunarak,oldukça verimli ve güzel bir eğitim olduğunu eğitimlerin hız kesmeden devam edeceğini ifade etti.Mete, uzun vadeli hedeflerinin, Türkiye'de olduğu gibi Tacikistan'da da yenidoğan canlandırma eğitimi almamış kişilerin doğum esnasında bebeğe dokunmasının önlenmesi olduğunu kaydetti.

Ayrıca;Uluslararası eğitim de Çorumlu eğitmen Tacikistan'da ilk yardım eğitimi Tika eğitim ekibinde bulunan Çorum'u temsil eden ATT personeli  her yerde Leblebi dağıtıp Türkiye'ye ve Çorum'a davet etti.


 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat