aşgın

Veliler Kaynak Kitaplara isyan etti

ÇORUM 26 Eylül 2018 10:34
Videoyu Aç Veliler Kaynak Kitaplara isyan etti
A
a

Özel Haber: E.Şimşek-Çorum: MEB Türkiye'de ücretsiz kitabı dağıtmasına rağmen öğretmenler parayla öğrencilere yardımcı ders materyali aldırıyor. 2003 yılında itibaren öğrencilere ders kitaplarını ücretsiz dağıtmaya başlayan Bakanlık, Buna rağmen öğretmenlerin ders kitaplarını yeterli bulmayarak öğrencilere yardımcı ders kitabı aldırdığı öğrenildi.


Masraflarının azaldığını düşünen ancak bu kez de ek kaynak masraflarıyla karşı karşıya gelen veliler ise duruma tepki gösteriyor.
Bazı velilerden  gelen telefon ve mesajla şikâyetlerde bulundular,  bazı öğretmenlerin bir kısım yayın evleriyle anlaşmalı olduğu ve devletin ücretsiz kitap dağıtmasına ve zorunlu müfredata rağmen talep edilen ek kaynaktan soru soracaklarını belirttikleri ve ek kaynak satın almalarını zorunlu tuttukları belirtildi.

Okullarda bu yardımcı materyallerin sınıf içerisinde kullanıldığı, materyallerden ödev verildiği ve dolayısıyla velilerin de eğitim bunları almaya mecbur bırakıldıkları belirlendi. Bu yardımcı kitaplara para vermek zorunda kalan veliler, "Devlet kitabı bedava veriyor ama öğretmenler kitapların yetersiz olduğunu söyleyerek bize kitap aldırıyor. O zaman bedava kitap dağıtmanın kimseye faydası olmuyor ve bizler de maddi olarak sıkıntıya giriyoruz" diyerek duruma isyan etti. Bu yönde çok sayıda şikâyet gelmesi üzerine bu haberi yapmak zorunda kaldık.

Bu yönde çok sayıda şikâyet gelmesi üzerine Bakanlık da okul yönetimlerini ve öğretmenleri bu konuda uyarmıştı.Bu bağlamda öğretmen ve öğrencilere dağıtımı yapılan ders kitaplarının dışındaki diğer yardımcı ders araçlarının öğrencilere aldırılmaması yönünde talimat veren MEB, yardımcı kitapların kullanımı konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunulmaması gerektiğini ifade ettikleri halde.

Şimdi soruyorum kendi kendime, devletimiz kitap basıp gönderiyorsa bizler neden ek kitap alıyoruz?
Bizler ek olarak kitap alıyorsak devletimiz neden kitap basıyor?
Bir Velimiz Okulun 5. günü hemen istemişler kaynak kitabı  istemişler.İlkokula giden bir çocuğum diğer öğrenciler aldı diye ben alamadığım için evde ağlayıp duruyor.”diyor. Şimdi çok değerli  Çorum  İl Milli Eğitim müdürümüz Seyit Ali Demir'den  biran önce velilerin bu tepkisine açıklama yapmasını bekliyoruz. 

 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat