Yemeği Çöpe Neden Atıyorsunuz?

ÇORUM 16 Kasım 2018 11:17
Videoyu Aç Yemeği Çöpe Neden Atıyorsunuz?
A
a

Çorum’da da sayıları azımsanmayacak boyutta. Resmi kayıtlara göre 3 bin civarında olduğu görülen sığınmacılara başta Çorum Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Derneği olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş yardım elini uzatıyor siz size gelen Yemeği Çöpe Neden Atıyorsunuz?


YEMEĞİ ÇÖPE ATIYORLAR

Dünyada 1,5 milyar aç insan varken, gıdanın dörtte üçü çöpe atılıyor.Afrika’nın yanısıra özellikle de komşu ülkelerimiz olan Suriye ve Irak'ta savaş ortamının getirdiği imkansızlıklar ve zulüm, insanları aç bırakıyor, açıkta bırakıyor. Bu nedenle de son zamanlarda milyonlarca Suriyeli ve Iraklı sığınacak liman olarak Türkiye’yi görüyor ve ülkemize sığınıyor.

Türkiye’nin Güneydoğu illeri başta olmak üzere hemen her ilinde sığınmacı mülteciler yaşıyor. Çorum’da da sayıları azımsanmayacak boyutta. Resmi kayıtlara göre 3 bin civarında olduğu görülen sığınmacılara başta Çorum Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Derneği olmak üzere bir çok kurum ve kuruluş yardım elini uzatıyor.
Çoğunun barınması için ev bulunuyor, kira yardımı yapılıyor, elektrik, su faturaları ödeniyor, yakacak, giyecek ve yiyecek yardımlarının ardı arkası hiç kesilmiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da tespit edilen mültecilere günlük sıcak yemek dağıtımı yapıyor.

Günlük olarak pişirilen ve Çorum’daki diğer ihtiyaç sahipleri gibi mültecilere de “Bir elin verdiğini diğeri görmemeli” mantığı ile kapılarına bırakılan yemekleri bazı nankörlük yapan mültecilerin ne olduğuna bakmadan çöpe attığı iddia ediliyor. Bu durumdan rahatsız olan bir duyarlı vatandaş, mülteciyi gelen yemeği çöpe atarken görüntüledi.
Haber merkezimize ulaştırılan görüntüde mültecinin çöpe attığı yemeğin kabının ağzının bile açılmadığı görülüyor.

Vatandaşlar, kendi ülkelerinden savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan bu insanlara kucak açarak ensar olduklarını, ancak muhacir olanların da nankör etmemesi gerektiğini dile getirdiler. Vatandaşlar, yapılan nankörlüğün tüm mültecileri kapsamadığını, ancak yetkililerin de kime yardım edileceği noktasında iyi araştırma yapmalarını da istediler.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat