YEP 2019 vatandaşa nasıl yansıyacak?

Ekonomi 20 Eylül 2018 15:23
Videoyu Aç YEP 2019 vatandaşa nasıl yansıyacak?
A
a

Bakan Berat Albayrak Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) açıkladı! YEP vatandaşa nasıl yansıyacak? İşte YEP 2019...

ENFLASYON YÜZDE 6'YA DÜŞECEK

Yeni Ekonomi Programı'nda enflasyon hedefleri; 2018 için yüzde 20,8, 2019 için yüzde 15,9, 2020 için yüzde 9,8, 2021 için yüzde 6,0 oldu. Buna göre okuyacağınız diğer 8 maddedeki tedbir ve adımların sonrasında 2021 yılında Türkiye geneli Enflasyon rakamı yüzde 6.0 olacak. Peki bu nasıl olacak?

İşte diğer atılacak adımlar;


DOLAYLI VERGİ DÜZENLEMESİ

Dolaylı vergilerle ilgili düzenlemeler yapılacak. Bu süreç adil ve olması gerektiği bir konuma gelecek. Vergiyi tabana yayma ve dolaylı vergilerin payını azaltmak için önemli çalışmalar yapılacak. İstisna, indirim gibi hususlar yeniden gözden geçirilecek.


TAPU HARCI VE EMLAK VERGİLERİ ADİL HALE GETİRİLECEK

Gayrimenkul envanteri tamamlayacak, tapu harçları ve emlak bedellerini gerçek değerleri üzerinden alacak bir süreç başlatıyoruz. Vergi prim ve diğer kamu alacaklarına ilişkin yeniden yapılandırma süreci bundan sonra hayata geçirilecek.

İHALESİ BAŞLAMAMIŞ PROJELER ASKIYA ALINACAK

Bir diğer alanımız, kamu maliyesi. Enflasyonla mücadelenin yanında, ülkemizin en başarılı alanlarından birisi kamu maliyesinde sağlanan disiplinli duruşu oldu. Kaynakların doğru ve verimli kullanılmasını sağlayacak bir dizi tedbirler alınacak. İhalesi yapılmamış veya henüz başlamamış projeler askıya alınacak.

KAMU ALACAKLARINDA YAPILANDIRMA OLMAYACAK

Vergi prim ve diğer kamu alacaklarına ilişkin yeniden yapılandırma süreci bundan sonra hayata geçirilecek. Süreci doğru yürütmek için bir veri analiz merkezi kuruyoruz. Bunlar, vergideki kayıt dışı alanları tespit ederek üzerine gidecek.

BANKALARA İNCELEME! YENİ VE GÜÇLÜ BİR BANKA...

Bankaların güncel mali yapılarını tespit etmek için hızlı bir şekilde mali bünye değerlendirme çalışmaları başlayacak. Gerekli görüldüğü taktirde bankacılık yapısı güçlendirilecek ve mevcut kredilerin yeniden yapılanması sağlanacak bir seti devreye sokulacak. Burası önemli. Türkiye Kalkınma Bankası'nı, yeni ve güçlü bir bankaya dönüştürüyoruz.

Böylece 2021'de ekonomide şu rakamları göreceğiz;
Kaynak : Takvim Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat