YSK: İstanbul seçimleri yenilenecek

TÜRKİYE 6 Mayıs 2019 21:02
Videoyu Aç YSK: İstanbul seçimleri yenilenecek
A
a

YSK, tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine dair karar çıktı. Seçimlerin iptaline ve yenilenmesine karar verildi...


YSK: İstanbul seçimleri yenilenecek
 

AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özel de, YSK'nın seçimlerin yenilenmesi hakkındaki kararına kendi Twitter hesabından açıklamada bulundu.

"İstanbul seçimleri yenileniyor, Hayırlı olsun" ifadesinde bulundu.

​İstanbul seçimleri için AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi'nin yaptığı olağanüstü itirazları değerlendiren YSK, 4'e karşı 7 oy alarak İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararını verdi. YSK tarafından henüz resmi bir açıklamada yapılmadı.

AK Parti YSK Temsilcisi Özel diğer bir yandan sosyal medyadaki hesabından, yeni seçimlerin 23 Haziran tarihinde olacağını söyledi.

Diğer bir yandan da seçimlerin İstanbul'un ilçelerinde değil de sadece Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin tekrar yapılacağı bilgisi verildi.

YSK, kararını sandık kurullarındaki usulsüzlükler iddiasına dayandırdı.

 İstanbul seçimlerini iptal kararı sonrası da İmamoğlu, Sultanbeyli'de açıklama yaptı ve "Konuşacağız" ifadesinde bulundu.

"KARARIN 4'E KARŞI 7 OY İLE ALINDIĞI BİLDİRİLDİ"
YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. Kararın 4'e karşı 7 oy ile alındığı bildirildi.

YENİ SEÇİM NE ZAMAN?
Kararla birlikte Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası alınacak. Yeniden seçim ise, 23 Haziran'da yapılacak.

İMAMOĞLU MAZBATAYI İADE EDECEK
YSK'nin kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi. YSK'nın bu kararına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını iade etmesi gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığı için bir oylama yapılacak.

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA
Son dakika haberine göre Yüksek Seçim Kurulu AK Parti Temsilcisi Recep Özel, Twitter paylaşımında "İstanbul seçimleri yenileniyor. Hayırlı olsun" ifadelerine yer verdi.

YSK, MHP'nin Maltepe seçim sonuçlarına itirazı ile AK Parti'nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına yaptığı itirazı yarın görüşecek.

YENİLENEN SEÇİMDE NELER TEKRAR EDİLECEK?
Karara göre, yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.

 

MHP'nin İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazlarıyla ilgili de Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarından kısıtlı seçmenler ile sandık kurulu başkan ve üyeleriyle ilgili iddiaların araştırılması istenmişti.

AK Parti'nin olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti.

AK Parti, toplam 41 bin 132 kişilik kısıtlı, zihinsel engelli, hükümlü listesi ile seçmen listesinde yer alan ölülerin yerine oy kullanılıp kullanılmadığının araştırılmasını istemişti. Ek dilekçe ile 5 bin 315 kısıtlı seçmenin daha araştırılması talep edilmişti. Başvuruda, bu nedenlerle İstanbul'da Büyükşehir seçiminin iptali ve yenilenmesi istenmişti.

AK Parti'nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK'ye başvurmuştu.

Başvuru dilekçesinde, bazı kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı iddia edilmiş, toplam 970 kişinin Maltepe İlçeseçim kuruluncaKaymakamlık tarafından gönderilen liste dışından görevlendirildiği, Maltepe Belediyesinin bağımlı ve taraflı çalışanlarının sandık kurulu başkan ve üyesi yapıldığı öne sürülmüştü.


 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat